טעם הביס כעומק הכיס (צילום: Tim Lucas עפ"י cc)

 

היכן את מעדיפה לחגוג עם אהובך את ליל הסילבסטר או ה-Valentine's Day? ואתה, באיזו דרך היית רוצה לפנק אותה בחג האהבה ט"ו באב? יש מי שייהנו מארוחת גורמה במסעדת יוקרה מקומית, אחרים יזמינו מקום לשניים במסעדה שעל נהר ולטאבה בפראג בה בילו את ירח הדבש, ויש שלא יסתפקו בפחות משף פרטי שירקח עבורם סעודת מלכים. כי אולי אין מדינה לאהבה, אבל ארוחה כיד-המלך, כזו שמלבה את אש האהבה עד לקצה רקיע – יש ויש. בואו נדבר על זה.

 

יצירתיות בהגשה (צילום: Cara Chow עפ"י cc)

אין דבר כזה שאין

סעודת-מלכים היא הרבה יותר מארוחה, ובעצם היא יצירת אמנות שלמה וחוויה מאלף ועד תו. צריך להיות קונספט, בין שיהיה זה אירוע המעוצב בפשטות יחסית ובין שייערך ברוב פאר והדר, סעודה כזו צריכה להתבסס על קונספט ידוע ומתוכנן מראש לפרטי פרטים. כי גם מזנון גבינות ואנטי פסטי יכול וצריך להיראות מיליון דולר.

אחרי הכל, קהל הנהנים מסעודות מלכים - בני אצולת הממון ושועי הארץ, ראשי מדינה או מגה-סלבס - הינם אנשים אניני חך. "לא כולם רוצים רוטב מנטה לסשימי שלהם", מבהיר שף פול אסנהיים, "החוכמה היא לקלוע במנות ולהתאים את הארוחות ללקוחות. לפעמים צריך ללכת על הקלאסי, לפעמים על מנות יצירתיות, ובמקרים אחרים הקסם הוא בהגשה".

בסעודת מלכים לא חוסכים בדבר. בלכסיקון מונחי הקולינריה היוקרתית של ארוחות המלכים, לא קיימת המילה 'יקר' בכל הקשור לחומרי הגלם. כי כשאנשים חותמים על הוצאה של 25 אלף שקלים לארוחה, הם מצפים לקבל את הבשר המשובח ביותר, את הדגים הכי איכותיים וגדולים שנדלו מהים באותו יום, ואת הירקות שנגיסה בהם משמיעה פצפוצי טריוּת רועמים מכל.

 

גלובלי בתיבול ציוני

אסנהיים, ממובילי ענף הקייטרינג בארץ זה למעלה משני עשורים, יודע גם להפוך עולמות למען לקוחותיו היקרים. "כשהתכוננתי לארוחה עבור מדונה ובעלה דאז גיא ריצ'י", הוא נזכר, "ידעתי שהיא שותה תה מיוחד שאפשר להשיג רק באנגליה. הטסנו אותו ארצה, ומכיוון שהיא טבעונית השגנו גם את כל חומרי הגלם שאליהם היא רגילה. בגלל שזו מדונה, הגשתי להם את המנות בעצמי וכך הם יכלו לנוח כמה שעות בלי כל הפפראצי שעקבו אחריהם".

הזמרת ובן זוגה נהנו מארוחת בראנץ' ים תיכונית, מעשה ידיו של אסנהיים שמדגיש כי "בארוחות של זרים אני תמיד משלב חומרי גלם ישראליים ומאפיינים מקומיים. הכנתי פעם ארוחת שישי לשחקנית שרון סטון, במתכונת יהודית פיוז'ן, עם מרק קונסומה צח ובתוכו קרפלך עם כבד אווז". ציונות לשמה.

לנוח מהפפארצי (צילום: claire_h עפ"י cc)

 

 

אלתור מתוכנן (צילום: Olga Pavlovsky עפ"י cc)

לְאַלְתֵּר לְאַלְתַּר

ואם בהגשה עסקינן, מעבר למרכיבי המנות, הרי שבסעודת מלכים אין היבט שלא מתוכנן לפרטי פרטיו – ומראש: מהכסא, הסכו"ם, הצלחות והכוסות, ועד עניבת הפרפר של המלצר, המוזיקה ומפות השולחן. "זה מעצים את החוויה לפני שבכלל אכלת משהו", כך אסנהיים, "לא משאירים שום דבר לרגע האחרון ולא מאלתרים, אלא אם הלקוח מעוניין שנאלתר".

כך היה בארוחה שהכין אסנהיים לפי הזמנתו של איש עסקים מקומי. "הוא הודיע לי מראש שישתתפו בארוחה שני שגרירים ובנות זוגם. כמובן שהתפריט הוכן מראש, אבל ידעתי שמי שמזמין ארוחה כזו רוצה משהו מעבר לה. אז ניגשתי לשולחן והצגתי את עצמי, שאלתי את השגרירים אם הם רוצים עוד משהו, והכנתי להם על המקום קינוח אחר מזה שהופיע בתפריט. זה נותן תחושה טובה".

 

Waiter on the Roof (צילום: Antonio עפ"י cc)

לעוף עם הדמיון

שפים של סעודות מלכים, להבדיל משפים המתמחים בסוג מסוים של ארוחה, חייבים להיות יצירתיים ומגוונים כי לקוחותיהם באים מרחבי תבל וטעמיהם שונים. לדברי אסנהיים, "מי שבוחר קו מסוים ולא סוטה ממנו נשאר מאחור. אוכל הוא כמו אופנה, חייבים תמיד להישאר עדכניים ולהתקדם. בנוסף, כל מוצר חייב להיות שונה כי כשאישה עשירה מזמינה ארוחת מלכים כזו, היא לא היתה רוצה שהאירוע שלה ידמה לאירוע של מישהו אחר".

לשם כך, למשל, נוהג צוות הקריאייטיב של אסנהיים לתור אחר לוקיישנים ייחודיים, ומהרזומה העשיר שלו אפשר ללמוד שלמעשה אין אתר שלא מתאים לסעודות מלכים - החל בירכתי מטוס או על סיפונה של יאכטה, וכלה בשולחן עמוס כל טוב על גגו של בניין בבנייה. "לג'רי סיינפלד הכנתי ארוחה על גג של בניין בירושלים שצופה על מגדל דוד, אבל לא בטוח שזה מרגש יותר מארוחה בבית הנשיא", מסכם אסנהיים.

 

* צילום  הפניה לכתבה: Tom Csizmadia עפ"י cc)