עם ג'וני ועם ניסים וששון מנתניה (צילום: thinkstock)

ההכנות לחגיגות סוף השנה בעיצומן, וכיאה למסיבה טובה יוגש בהן מבחר גדול של משקאות אלכוהוליים. מלכת הערב לבטח תהיה השמפניה, ואליה יתלוו יין אדום ולבן. בואו נכיר אותם מקרוב.

מלכת המסיבות

השמפניה, ממנה מועף הפקק ונשמע צליל התסיסה, הינה יין נתזים אשר נוצר בחבל שמפיין שבצרפת, והיא קרויה על שמו. ייצור השמפניה נעשה תחת פיקוח מחמיר, בהתאם לחוקים הקבועים לגבי זני הגפנים, איכותם ומקום גידולם. השמפניה מורכבת מענבים אדומים או ענבים לבנים צעירים, ולכן היא מכילה פחות סוכר מאשר ביין, וחומציותה גבוהה.

השמפניה טעימה וקלילה, ומבלי ששמים לב שותים כוס ועוד כוס - מעולה למצב הרוח, אך לא כל כך טוב לגזרה: כוס אחת של שמפניה מכילה כ-160 קלוריות (שווה לשתי פרוסות לחם), אז שימו לב לא להיסחף, והשתדלו להסתפק בכוס אחת

היין טוב לבריאות

היין מתחלק לשני צבעים - אדום ולבן. יש מחקרים המראים כי שתייה מתונה של יין אדום מוסיפה לבריאות. מה יש ביין ומהם המרכיבים בו שתורמים לבריאות? ביין יש קבוצת חומרים הנקראים פלבונאידים, המצויים בצמחים (הם שיוצרים את הצבע בפרחים, מצהוב ועד סגול). ביין אדום ישנם פלבונאידים רבים בשל הצבע האדום ( מה שחסר ביין לבן).

כוחם של הפלבונאידים הוא בהפחתת הסיכון למחלות לב, בהפחתת הכולסטרול הרע ובשיפור הספיגה של ויטמין C. הפלבונאידים אנטי דלקתיים, הם נלחמים בטרשת העורקים, ותורמים לשיפור של מערכת החיסון.

 

 

יין אדום, זה מה שיש (צילום: odapi)

בואו נשתה עוד בירה (צילום: Dave Dyet)

שלוש בירות במקום ארוחה

יש אנשים שלא מעבירים מסיבת סילבסטר (וגם סתם ערב נחמד בפאב) בלי כמה בירות טובות. הבירה נוצרת בתהליך תסיסה של לתת (העשוי בדרך כלל משעורה) ושמרים. תהליך זה נקרא בישול. הבעיה עם הבירה היא שבדרך כלל לא מסתפקים רק בבקבוק אחד.

למה זו בעיה? כי בקבוק בירה אחד מכיל כ-150 קלוריות, שזה לא מעט. אם נספור בסוף הערב כמה בקבוקי בירה שתינו, נגלה שבערך הקלורי של 3 בקבוקים ששתינו היינו יכולים לאכול ארוחה דשנה ומשביעה.

אדום, לאט ובכוס אחת

מה, אם כן, כדאי לשתות במסיבה? העדיפות היא ליין אדום. רצוי לשתות אותו לאט ולהסתפק בכוס אחת. מבחינה קלורית אין הבדל גדול. כל אחד מהסוגים מכיל 150-200 קלוריות לכוס

* יעל חורי, דיאטנית קלינית B.Sc, היא דיאטנית הבית של אתר www.ediet.co.il
 

* המאמר פורסם באדיבות אתר אכול ושאטו.