International Commerce Centre, Hong Kong. צילום: עמנואל רוזנצוייג


יש קסם בהונג קונג. שווקים צבעוניים עמוסים סחורות ותוצרת מקומית וכאלה המכונות "copy copy" המושכים גם את אלו שבדרך כלל בוחרים את המותגים המובילים. מנגד, עושר אינסופי של מרכזי מסחר מעוצבים, מפוארים, יוקרתיים ומרשימים, הן מבחינה ארכיטקטונית והן ביכולת הביצוע, ההקמה והתחזוקה. אין מותג שמכבד את עצמו ולא ישתדל להתבלט בהונג קונג. החל ממותגי צריכה ועד לסניפים של המסעדות הנחשבות בעולם. אקלקטיות זו מייצרת בליל של צבעים, ריחות, רעש וחיים תוססים בפינה אחת של העיר וקלאסיות אריסטוקרטית בזו האחרת.


בניין חדש בלב הג'ונגל העירוני של הונג קונגקו הרקיע האופייני של הונג קונג השתנה השנה, כאשר בתוך הג'ונגל העירוני הזה צמח לו הבניין החמישי בגובהו באסיה, ה-International Commerce Center. קומפלקס מודרני, סופר יוקרתי, המתחיל בטרמינל מפואר על הרכבת התחתית, תחנת קאולון, ממשיך דרך מרכז בילוי ומסחר מרשים ומתחבר לבניין עצום אשר פעמים רבות קומותיו העליונות נבלעות בעננים. בראש המגדל, בקומה ה-103, שוכן מלון ריץ' קרלטון המפואר, אשר ללא ספק דורש מאמר מהלל בפני עצמו. מלובי המלון עולה מעלית נפרדת לקומה 118, בה שוכן הבר הכי נחשב היום בהונג קונג – Ozone. זה היעד שלנו היום!

השילוב של עיצוב ייחודי, חכם ויצירתי, עם בר עשיר ונוף עוצר נשימה, הופך את "האוזון" למקום בילוי יוקרתי ומבוקש. אולי אף אחד המבוקשים בהונג קונג. המרחק הגדול (האנכי) מהרחוב מסנן את כל התנועה המקרית שמאפיינת מקומות בילוי המוניים אחרים ומעלה עוד יותר את ערך הבילוי. כבר בכניסה למעלית הייעודית, המטפסת מעלה מקומת הכניסה של המלון ועד לקומה ה-118, מתגלה עיצוב מיוחד, אפל ומיסתורי. עם הכניסה לבר, מתגלים מיד חללים המאופיינים בתאורה שונה וכוללים צבעים מתחלפים וטקסטורות פסיכודאליות.

למרות גודלו העצום, הצליחו המעצבים ליצור פינות אינטימיות מחד, ותחושה אנרגטית מאד שעוטפת מכל עבר, הכל באמצעות תאורה נכונה, עמודים וריהוט. המוזיקה עדכנית ומנוהלת על ידי DJ מקצועי, אך עדיין מאפשרת ניהול שיחה. חלק אינטגרלי בעיצוב המקום הוא חדרי קירור יין שקופים וענקיים בהם מבחר מדהים של בקבוקים, שאינו משאיר מקום לספק כי אין מתפשרים כאן על איכות, כמו גם העיצוב יוצא הדופן שאינו משמש הסוואה להגשת משקאות זולים ובינוניים.

החמישי בגובהו בכל יבשת אסיה. צילום: עמנואל רוזנצוייג
גולת הכותרת: מרפסת המשקיפה על האי הונג קונג

בתפריט, קוקטיילים אסייתים יצירתיים, מושא גאווה מקומי, ומגוון טאפסים נהדר שמשלים את הצד הקולינרי. לאחר מעבר בחללים המעוצבים, מגיעים לגולת הכותרת: מרפסת סגורה המשקיפה לאי הונג קונג ולחלקים נרחבים של היבשת קאולון. בין אם אוהבים את המראה העירוני ובין אם לא, קשה להישאר אדישים למחזה הנגלה ממרומי "האוזון". משחקי אורות יצירתיים בין הבניינים העצומים שלחוף האי הונג קונג, תאורה עמומה אך שוקקת של ספינות השטות בין האי לקאולון וכמובן הצפיפות האנרגטית שבצד היבשת.


צבע הכסף. האוזון, הונג קונג.  צילום: עמנואל רוזנצוייג


משחקי צבעים. האוזון, הונג קונג. צילום: עמנואל רוזנצוייג


היכן מלכת הכוורת? האוזון, הונג קונג. צילום: עמנואל רוזנצוייג

פעמים רבות אני רואה את המראה הזה מהקוקפיט במהלך ההמראה מהונג קונג חזרה לישראל ולא מפסיק להשתאות. במשך דקות ארוכות, תוך כדי טיסה לסין, מלוות אותי מחשבות על שאפתנות, עוצמה, כח כלכלי ויצרים אשר מניעים את הכל. עוברות בי מחשבות על ההשפעה האדירה שיש למקום הקטן הזה על כלכלת העולם ועל רגישותו. עכשיו אני יושב בבר היוקרתי, ומתבונן בכל זה בלי לטוס למחוזות אחרים. קצת אלכוהול משובח ומוזיקה מערפלת ומהר מאד אני מתנתק מהיום יום שלי. פנוי למחשבות, לשאיפות, להתבוננות בעצמי או באחרים, תוך קבלת פרופורציות שניתנות לאבחנה דקה יותר ממרומי קומה 118, בינות העננים.