כל מה שיש על האדמה כדי לחיות על הים (צילום: thinkstock)

בעולם היאכטות, אין מנוס מזה, הגודל קובע. רוצים לברר מה סטאטוס היאכטה שלכם? צאו מהקבינה, לכו לקצה שלה וחיזרו. עברו פחות מ-5 דקות? הנה פרופורציה: יש מי שעבורו סיבוב כזה מצריך תיאום זמנים מראש. תשאלו את רומן אברמוביץ', למשל, שחוץ מצ'לסי מחזיק גם במגה-יאכטה, מאלו שקובעות את הסטנדרט העולמי בענף היוקרה הימי. להלן היאכטות שהייתם רוצים לנפנף במפתח שלהן, אגב קיטורים על המצב הכלכלי. לקרוא ולהפנים.


אוקטופוס: גם לצוללת ולמסוקים יש מקום

בעלים: פול אלן, ממייסדי מיקרוסופט

אורך: 126 מטר; ייצור: לורסן (גרמניה) ו-HDW (אוקראינה)

Octopus: הכל התחיל מחלונות (צילום: 1000zen עפ"י cc)

בשנת 2003, כשהמפלצת הזו הגיחה לאוויר העולם היא היתה הגדולה ביותר. כיום היא מדורגת במקום ה-12 בעולם, וחמישית בדירוג הבעלים שאינם ראשי מדינה. בעליה, פול אלן, המדורג 53 בין עשירי העולם עם הון של כ-15.8 מיליארד דולר (על-פי דירוג פורבס לשנת 2013), מחזיק גם ביאכטה 'טאטוש', שאף היא נמנית עם 100 היאכטות הגדולות בתבל.

עד כמה ה'אוקטופוס' מאובזרת? דרך אחת היא לברר כמה סירות שירות (tender) היא מכילה ומה אורכן. ובכן, הגדולה ביותר אורכה כ-19 מטרים - וכמוה יש עוד שש, קטנות יותר. המעטפת החיצונית של ה'אוקטופוס' מצופה מתכת, ועל סיפונה בריכה, צוללת המונעת בשלט רחוק (לחקר הקרקעית), מתקנים לג'ט סקי, ומנחת לשני מסוקיו של אלן - שאחד מהם ביצע בו ב-2011 נחיתת חירום.


RISING SUN: הסרט - עלינו

בעלים: דייוויד גפן, ממייסדי 'גפן רקורדס' ו'דרימוורקס'

אורך: 139 מטר; ייצור: לורסן

Rising Sun: וְשׁוּטִי-שׁוּטִי אֳנִיָּה (צילום: reivax עפ"י cc)

יאכטה ענקית, עם לא פחות מ-8,000 מ"ר למגורים, שהיתה בבעלותו של לארי אליסון מנכ"ל אוראקל. גפן - עם הון המוערך ב-6 מיליארד דולר, בעיקר מעסקי המוסיקה והסרטים - לא היה צריך יותר מ-200 מיליון דולר כדי להפוך אותה לשלו.

האבזור של ה-Rising Sun לוקח בחשבון שהות ארוכה בים, וכן דואג להפוך אותה למהנה ביותר באמצעות מכון כושר על היאכטה, מגרש כדורסל רחב-ידיים, ספא משוכלל, ג'קוזי ענק ואולם קולנוע לצפייה בקלאסיקות כמו 'להציל את טוראי ראיין', 'גלאדיאטור', 'מלחמת העולמות', 'שרק' ושאר הפקות חברת דרימוורקס, אותה מכר גפן לפרמאונט תמורת 1.3 מיליארד דולר.


אל סלאמה: למכירה, כולל בית חולים

בעלים: הנסיך סולטן בין עבדול עזיז, יורש העצר הסעודי שנפטר ב-2011

אורך: 152 מטר; ייצור: לורסן ו-HDW


Al-Salama: למכירה, כולל שתי קוסמטיקאיות (צילום: Garitzko עפ"י cc)

עשירי המפרץ נוכחים בכמה וכמה מקומות ברשימת היאכטות הגדולות בעולם, ו'אל סלאמה' היא מהבולטות שבהן משום המתקנים המרשימים שנמצאים על סיפונה: בית חולים מצויד ומאובזר להפליא, ספרייה, מרכז עסקי ששימש לפגישות העבודה של הנסיך, ובזמנו הועסקו בו אפילו שתי קוסמטיקאיות במשרה מלאה. ב-2013 הועמדה היאכטה למכירה.


דובאי: הסגורה והממוזגת

בעלים: שייח מוחמד בין ראשיד אל מכתום, שליט דובאי

אורך: 162 מטר; ייצור: בלוהם+ווס (גרמניה) ולורסן

Dubai: תפתח חלון (צילום: Imre Solt עפ"י cc)

במשך למעלה מארבע שנים, מאז השקתה ב-2006, היתה 'דובאי' היאכטה הגדולה והמפוארת בתבל – שנרכשה תמורת 300 מיליון דולר. מקום העגינה שלה הוא האי המלאכותי בצורת עץ טרופי השוכן לחופי דובאי, מול בית הקיץ של השייח שליט דובאי, המכהן גם כראש ממשלת איחוד האמירויות.

המעבר מסיפון לסיפון ביאכטה הוא באמצעות אחת משלוש מעליות או דרך גרם מדרגות פתוח מזכוכית, המוביל לחדרי ה-VIP של אורחים רמי-מעלה. היאכטה כוללת מספר בריכות שחייה וג'קוזי, חדרי אוכל, ומאפשרת בתוכה פעילויות ספורט ימי. להבדיל מרוב היאכטות בעולם, סגורה 'דובאי' בחלקה הגדול וממוזגת, כדי להקל על הנוסעים את השהות באקלים החם של האזור.


אקליפס: היקרה, הגדולה והמפוארת בעולם

בעלים: רומן אברמוביץ', אוליגרך רוסי ובעלי קבוצת צ'לסי האנגלית

אורך: 170 מטר; ייצור: בלוהם+ווס

Eclipse: מה זה 1.3 כשיש לך 10.2 מיליארד דולר (צילום: DCwom עפ"י cc)

היאכטה היקרה, הגדולה והמפוארת בעולם, אותה רכש אברמוביץ' בשנת 2010 במחיר 1.3 מיליארד דולר. המגה-יאכטה, רביעית של המיליארדר הרוסי-יהודי, כוללת את כל מה שיש ל'דובאי' - רק קצת יותר. לצד גודלה הבלתי-נתפש, כולל האיבזור המיוחד שלה סוויטה משוריינת, מערכת לזיהוי ירי טילים וצוללת מילוט. היאכטה, יחד עם מטוס הבואינג 767-300 שבבעלותו, מלמדת שאם אברמוביץ' חי בסרט - אין ספק שזהו אחד מסרטי ג'יימס בונד.