עינת נירגד שוק העתיקות בטוסקנהשוק העתיקות הגדול של טוסקנה. הכותבת וידיד

 

כאשר מעיינים במגזינים ומגלים סלון או חדר שינה מלהיבים, ניתן להבחין שהאווירה הנכונה נבנתה משילוב טוב ומינון נכון של פריטים שעומדים יחד בחלל ומשלימים זה את זה. מילות הקסם הן תעוזה ויצירתיות אך גם עניין ומינון מדויק. אלה המילים שמנחות אותי כשאני מלווה לקוחות. אני מאמינה בחשיבה מחוץ לקופסה מחד, ובחיפוש אחר הרמוניה מאידך. זהו יומן מסע של אדריכלית-פנים הנוסעת עם זוג לקוחות לרכוש ריהוט באיטליה - ערש הארכיטקטורה, הציור והפיסול – ובמילאנו שגם כיום היא 'בירת העיצוב העולמי'.

נסיעה כזו היא חוויה רב-חושית המשלבת עסקים עם הנאה גדולה ותשוקה ליופי: להסתובב ביום שטוף שמש בסמטאות הציוריות, להתבונן בחזיתות הבתים וביופי השפוך ביד נדיבה על העיר, לשבת על ספסל או מדרגה ולהאכיל יונים, להקשיב לקול הטנור העמוק של נגן אקורדיון בכיכר קטנה ולהניח מטבע בכובעו, לצפות באופנועים שנוסעים במהירות מסחררת ומוצאים נתיבים בלתי אפשריים בתוך ים התנועה, ולקנח בעמידה עם כוס קפוצ'ינו על הבר.

 

שוק עתיקות טוסקנהלמצוא את ה'משהו'. שוק עתיקות טוסקני (צילום: Anguskirk עפ"י cc)

ממילאנו לטוסקנה ובחזרה

את הפרויקט המשותף שלנו, וילה ישנה שבני-הזוג רצו לחדש באזור המרכז, התחלנו בשיפוץ נרחב ומאסיבי. אחרי התלבטויות, חשיבה משותפת וחלוקה מחדש של החללים, ערכנו תוכניות חדשות לאלומיניום, הצללה, חשמל ואינסטלציה, ועברנו את כל תהליך הפירוק והבנייה מחדש - החלטנו לסיים בנסיעה לאיטליה ולשוב עם מכולה. בתחילה גיבשנו את הסגנון המועדף, הסתכלנו במגזינים והחלפנו רשמים. למדתי להכיר את אורח החיים ונוהגי האירוח של השניים, חלומותיהם וצרכיהם, ומתוך כל אלה יצאנו לדרך עם רשימה ברורה ומסודרת של מה שאנחנו מעוניינים לרכוש.

ברומא, בה עשיתי תואר 'רסטורציה (שימור) תמונות שמן וכתבי יד עתיקים', גרתי מספר שנים במהלכן העמקתי והעשרתי את הידע שלי בעיצוב, וחרשתי את חנויות המעצבים הגדולים שבין רומא למילאנו. גיליתי חנויות מקסימות שמתמחות בפריטים משלימים, והתמחיתי בתהליך קניית הריהוט ושילוחו לישראל. לפיכך, כדוברת איטלקית ומתוך היכרות עמוקה עם איטליה, אני מובילה את המסע - 5 ימים ממילאנו אל לב טוסקנה ואומבריה - ומארגנת את כל צדדיו הטכניים מרגע הנחיתה והסיור בחנויות, בשווקים ואצל הספקים המעניינים והחדשניים, ועד להובלת הפריטים ישירות ארצה.

אני תמיד מחפשת עבור לקוחותיי את הפריט הייחודי, שיהיה רק להם ויגרום לבית להיראות מיוחד, מדהים, שונה. לשם כך אני לוקחת אותם גם ל'חצר האחורית', לסמטאות הנסתרות בטוסקנה, לשוק העתיקות הגדול שנערך פעם בחודש עם סוחרים מרחבי איטליה. הכל כדי למצוא את ה'משהו' שעושה את ההבדל, שמעורר שיחה ובלתי נשכח.

 

Athos table b&bארוחת שישי על 3.20 מטרים. שולחן מבית B&B

שולחן לכל השבט

את היום הראשון למסע במילאנו פתחנו בחנויות הריהוט המובילות לפינות אוכל. באולם התצוגה המרהיב של המותג B&B שתי קומות, עם פינות מזמינות של מעצבים גדולים וביניהם Jean marie massaud, Naoto fukasawa ו-Antonio citterio. מכיוון שבני הזוג מארחים משפחה וחברים דרך קבע ומקפידים על ארוחות שישי של כל השבט, חיפשנו שולחן מלבני נפתח. אחרי סיור ובחינת קטלוגים בחרנו שולחן במראה קל ומינימליסטי מדגם , שנפתח ל-3.20 מטרים במסגרת מתכת שתומכת עץ טיק. בחרנו כיסאות מהודרים ונוחים. היופי חשוב בכיסא, אך ישיבה עליו צריכה להיות נוחה גם בארוחה ממושכת.

ספה bend פטרישיה פטרישיה אורקיולהנוכחות חזקה. ספה מדגם bend של אורקיולה

בחיפוש אחר ריהוט סלון - ספה, כורסאות, שטיח, שולחן - מיששנו בדים, התאמנו גוונים וטקסטורות, בדקנו את נוחות הישיבה, שילבנו כריות, צירפנו כורסאות. המטרה היתה מוגדרת: לגבש שפה עיצובית משותפת לכל הפריטים, כך שיתקבל ה'קסם' שהופך בית למקום מזמין. העיצוב כיום מאופיין בחזרה ל'מלאכת היד', ל'אומנות' (craft) הרקמה והסריגה הקדומות. מובילת הטרנד, המעצבת פטרישיה אורקיולה, יודעת להפוך את המובן מאליו לחדשני.

כך, למשל, הסדרות של חיפויי גרניט פורצלן לחדרי אמבט שהוציאה לאחרונה ברוח הטרנד הטבעי הפכו, יחד עם הטכנולוגיות של היום, לחיפויי קיר תלת-ממדיים פורצי-דרך. לפיכך, טבעי היה שנבחר בספה בעלת נוכחות חזקה מדגם Bend שאורקיולה עיצבה בשנת 2010, ומאז נוכחת בראש רשימת המכירות.

עבודותיה של פטריסיה פטרישיה אורקיולהחזרתה של מלאכת-היד. מעבודותיה של אורקיולה

 

golden lights from toscany Antique Marketתפקידיו המגוונים של האור

לגופי התאורה חשיבות עליונה במכלול האלמנטים של בית מעוצב. הם ממוקמים על קירות פנים וחוץ, בנישות, בתקרות מונמכות, במסדרונות. המגמה כיום היא לא עוד מנורה יחידה, אלא מקבץ מנורות בגבהים שונים מעל שולחן האוכל או האי במטבח. מתוך אמונה שלאור יש מגוון תפקידים, חיפשנו תאורה ממוקדת מעל שולחן האוכל, מנורה עומדת לקריאה בצמוד לכורסא בסלון, וגם גוף תאורה שיזרוק אלומת אור על יצירת אמנות בסלון.

חנות מסקרנת במילאנו היא Moooi של מרסל וונדרס ההולנדי עטור הפרסים, שמעצב בהומור רב מנורות, ספות, ארונות ושידות. החלל באולם התצוגה נראה כתפאורה להצגה, וכל פריט - תולדה של יצירתיות כמעט גאונית. פעם הוא אמר ש"אנחנו צריכים לחדש. זה בלתי אפשרי להשתמש באותם חוקים כל יום ועדיין לשנות את העולם". בהשראת תפיסת עולם זו הוא עיצב למשל מנורה שנכבית בנשיפה, או שולחן עם רגל דמוית מקל הליכה.

 

מנורות מוזהבות בשוק העתיקות בטוסקנה

מגנט האספנים: שוק העתיקות בטוסקנה

ביום הבא הדרמנו לשוק העתיקות הגדול של טוסקנה, הממלא למשך יומיים את רחובות העיר במאות דוכנים של רהיטים, מראות, מנורות, ספרים עתיקים, פמוטים, ציורים, כלי פורצלן. השוק הוא אבן שואבת לתיירים, מחפשי מציאות ואספנים. ראינו מראה גדולה עם מסגרת מצופה עלי זהב, ואהבנו שנדליר מסוגנן ועתיק, וכלי פורצלן במהדורה מיוחדת, ועל שולחן אוכל מעץ מלא עם כסאות כפריים סיפר הסוחר כי הגיעו מבית חווה באזור.

garden seat of paola lentiבקיץ תחת עץ האלון. כורסת-גן בעיצובה של paola lenti

בחזרה במילאנו, היום האחרון במסע הוקדש לחיפוש אחר ריהוט גן. באולם התצוגה הגדול סייר איתנו איש הצוות בכל קומות התצוגה, מסביר על החומרים, מקורות ההשראה ועמידות המוצרים גם במזג אוויר חם כמו שלנו. אנחנו התעניינו בפינת ברביקיו, בספת ישיבה נוחה שתשמש את בעלי הבית בקיץ מתחת לעץ האלון, וכמובן בשולחן וכיסאות אוכל לחצר. בטיסה ארצה הביעה בת-הזוג סיפוק ושביעות רצון עמוקים, ואמרה כי יש יתרון בנסיעה מרוכזת של 5 ימים לסיום כל רכישות הבית – אותם תעביר חברת ההובלה מהחנויות הישר למכולה שמחכה בנמל.

 

עינת נירגד היא אדריכלית-פנים ומעצבת לווילות ודירות.

 

* צילום הפניות: Anguskirk, Vito Manzar ו-George Dement (עפ"י cc)