תופעת ה"אמפטי נסטרס" מתרחשת אצל כולם: בטבע הציפורים בונות את הקן כדי להגן על הביצים עד לעזיבת הגוזלים, בעוד הצרעות והתנינים שומרים על הצאצאים שלהם בקן עד הרגע בו הם מסוגלים להתחיל לדאוג לעצמם. אך הצפרדעים וצבי הים למשל, מסיימים את המחויבויות ההוריות שלהם מיד לאחר ההטלה. 

אנחנו בני האדם, משקיעים הרבה יותר זמן ומאמצים בדאגה לצאצאים שלנו מאשר בעלי החיים ומגדלים אותם לצידנו עד שהם מגיעים לגילאים מבוגרים יחסית. אך למרות זאת, בחייהן של משפחות רבות מגיע הרגע בו המטאפורה מעולם החי הופכת למציאות. אנחנו מדברים על הרגע בו הגוזלים שלנו עוזבים את הקן, פורשים כנפיים ועפים. אחרי שנים של מגורים וחיים משותפים, הם יוצאים ללמוד, מתחתנים, או מוצאים עבודה בצד השני של המדינה, לפעמים אפילו בצידו האחר של העולם. בכל פעם בה אחד הגוזלים עוזב את הקן ויוצא לדרך עצמאית, מתחוללים שינויים מהותיים בחיי המשפחה, אולם רק לאחר שכל הילדים עזבו את הבית, ניתן להתייחס אליו באופן רשמי כאל קן ריק ואל ההורים שנותרו בו כאל Empty Nesters  (תרגום מאנגלית: קינים ריקים).

אמפטי נסטרס (צילום: Shutterstock)

יציאתו של הילד האחרון מהבית, מסירה מליבם של ההורים את הדאגות הנוגעות לרכב המשפחתי, המושאל בערב שישי ומוחזר בשבת בבוקר עם מיכל דלק ריק, ומשחררת אותם מעבודות ניקיון סיזיפיות וחידוש מלאי המזון במקרר, בסיומם של לילות ארוכים בהם הילדים אירחו חברים. למרות זאת לא מעט הורים המתקשים להסתגל למצב החדש, מתייחסים אל התרוקנות הקן כאל תופעה שלילית. אחרים רואים במצב הזדמנות נהדרת להתחלה חדשה ואף הזדמנות להוזלת העלויות הגבוהות של תחזוקת הבית והזמן הפנוי המתפנה עקב כך. הקן הריק מאפשר להם להקדיש זמן רב יותר לתחביבים בילויים, נסיעות וכל מה שמעניין אותם והם מנצלים את הזמן הזה כדי לצאת ולכבוש את העולם. 


דופלקס בבית יוקרתי (צילום: רמי זרנגר)

אמפטי נסטרס רבים, המעוניינים ליהנות המצב החדש, עוזבים גם הם את הקן הישן לטובת התחלה עירונית חדשה. בנוסף לזמן שהתפנה, גם המשאבים התפנו, והם עוברים  לדירות חדשות ומעוצבות, המתאימות במימדים ובפונקציונאליות לחיים זוגיים ומציעות  אפשרויות מגוונות לאירוח הילדים והנכדים. כעת במקום להסתובב בין חללים נטושים ולהתגעגע לילדים שמילאו אותם חיים, יכולים האמפטי נסטרס להתחיל לחיות בסביבה המתאימה לסטטוסם החדש שעוצבה במיוחד לצרכיהם.

חדר כושר בבניין מגורים במרכז העיר (צילום:  Viewpoint)

עבור אנשים שעובדים בעיר, מדובר גם בחיסכון עצום של זמני נסיעה מהעבודה, אשר יעלה משמעותית את כמות הזמן הפנוי שיעמוד לרשותם. זמן אותו הם יוכלו להשקיע בפעילויות תרבות ופנאי, טיולים, ספורט ועוד. יתרון משמעותי נוסף של המעבר אל מרכזי הערים הוא החידוש: מעבר לסביבה צעירה ותוססת, בסמוך למרכזי התרבות, הבילוי והפנאי, יוסיף לחייהם של זוגות מבוגרים אשר ילדיהם עזבו את הבית, מימד של התחדשות, התרגשות והתרעננות.

מועדון דיירים (צילום:  Viewpoint)

לצד זה יש גם אנשים שבשלב זה בחייהם מעוניינים לצאת מהעיר ולמצוא סביבת מגורים שקטה, יותר אזורים פתוחים עם מרחבים ירוקים או לגור בקירבת הים שם יוכלו ליהנות מהרוגע והשלווה.