לפני: חדר השירותים לפני שעוצב מחדש. עיצוב: ענת איבגי

כיצד הפכה דירת פרטר הרוסה בנווה צדק לדירת בוטיק מעוצבת ואטרקטיבית המיועדת להשכרה? המעצבת, ענת איבגי, שהיתה אמונה על הטרנספורמציה, מביאה את סיפורה של הדירה שקיבלה מראה חדש לחלוטין שעורר אותה לחיים.
 
"להבדיל מסופרים וציירים שעובדים, רב הפעמים, מול עצמים דוממים, מאחורי כל פרויקט עיצובי ואדריכלי עומדים אנשים עם חיים מלאי התרחשויות ודינמיקות", אומרת האדריכלית ומעצבת הפנים, ענת איבגי. "זה לא מונולוג, אלא דיאלוג הכולל פידבקים, הכוונות ודעות".

איבגי עוסקת בתחום מאז 1997, חלק כשכירה וחלק כעצמאית. כיום היא מתמחה בנכסים פרטיים של בני מעמד הביניים ומעלה. "אני לא לוקחת פרויקטים חסרי משמעות, אלא רק דברים שמעניינים אותי, כאלו שיש בהם רוח ומשהו מעבר", מבהירה איבגי. אחד הפרויקטים האלה הוא דירת בוטיק להשכרה בשכונת נווה צדק בתל אביב.
 
מחורבה לדירת בוטיק

נווה צדק היא שכונה כפרית -ים תיכונית, שהפכה בשנים האחרונות למוקד עליה לרגל עבור תיירים ומקומיים הנמשכים לאווירה הייחודית במקום, לבניינים העתיקים, לרחובות הצרים, לים, למסעדות ולבתי הקפה האיכותיים, כשהכל במרחק קצר ממרכז העיר. בשל כך, הפכה נווה צדק לאטרקטיבית במיוחד עבור אנשי עסקים המעוניינים לפתוח בה מלונות בוטיק. איבגי התבקשה להפוך בית הרוס, חשוך, ישן ומט לנפול, לבית שניתן להשכיר לטווחים קצרים לאוכלוסיות שהפרוטה מצויה בכיסן.


                      לפני                                              אחרי                                                       

"בתמונות ה'לפני ואחרי', נדמה כי מדובר בשני נכסים שונים", אומרת איבגי על דירת הפרטר, אליה יורדים בארבע מדרגות. "חשוב היה לשדר שהדירה ייחודית, ברמה גבוהה, ולכן הקפדתי מאוד על יוקרה, שיהיה fine ולא rough. את הדירה התאמתי לזוג עם שני ילדים, אך לא היו בה מספיק מרחבים בשביל להשתמש בסגנון כפרי,  יחד עם זאת, צריך היה שהדירה תוכל לאכלס את כל השירותים המתקדמים הנחוצים, כמו מטבח, מקלחת, פינת ישיבה, פינת עבודה, חדר שינה וסלון".


                              לפני                                                      אחרי                   

להפריד בין טעם למטרה

הלקוחות היו זוג בגיל העמידה שחיפש השקעה. האישה הגיעה לאיבגי לאחר שזו תכננה ועיצבה עבורה את ביתה הפרטי בנווה צדק. "בגלל שמדובר היה בדירת בוטיק להשכרה, לא היה צורך מצדי להתחבר לטעמה האישי של הלקוחה. מכיוון ולא היא עתידה להתגורר בה", מסבירה איבגי. "יצרתי דירה בעלת תדמית ספציפית וטעם מובהק עבור קהל יעד ממוקד. הייתי צריכה לפעמים להתעקש מעט, אבל בגדול, בניתי חלק לא קטן מהקונספט על פי רצונה של הלקוחה שבדירה יהיה מקרר Smeg קטן ויוקרתי. לא כל אחת קונה מקרר רטרו יקר כזה, ופריט זה הכתיב הרבה מהצבע של הדירה", מוסיפר איבגי. "בסופו של דבר היא מאוד אהבה את התוצאה הסופית ולי היתה תחושת סיפוק גדולה מהפרויקט", אומרת איבגי. "אני מאוד גאה בו ואוהבת אותו".


                       לפני                                           אחרי           

עד הפרט הקטן ביותר

כל מה שיש בדירה, עד רמת המראה הקטנה והמתלה למגבות, נעשה על פי עיצובה של איבגי ובהתאם לחזונה. מכיוון שמדובר בנכס להשכרה, הייתה חשיבות גדולה בשימוש בחומרים ובמשטחים עמידים שקל לנקות אותם."ידוע שאנשים נזהרים פחות על דירות שלא שלהם", מסבירה איבגי, שדאגה להחליף את הקירות לקירות חלקים ובהירים, בעלי מראי נקי ואסתטי, העשויים מחומר שמספיק להעביר עליו מטלית בשביל שיהיה נקי.

"התקנו רצפת דמויית פרקט בצבע לבן מגרניט פורצלן. הרצפה נראית כמו עשויה קורות עץ לבנות, אך היא עדיפה על עץ, במקרה הזה, מכיוון וגרניט פרקטית יותר מבחינת תחזוקה", אומרת איבגי, שמבהירה שלא נעשה שום מאמץ לחסוך, ולראיה נבחרה רצפה איטלקית בעלות הגבוהה ביותר – בין 400-500 ₪ למ"ר. "ירדתי עד לפרטים הקטנים ביותר, עד למילוי בין המרצפות. בחרתי ברובה אפוקסית, שהיא יקרה יותר, אך שומרת על הלובן ולא מתכהה מהלכלוך", מבהירה  איבגי.


                             לפני                                                        אחרי             

החזון:

כבר מן ההתחלה, חשבה איבגי לפתוח את הדירה ולהכניס בה תאורה טבעית ואוויר, כדי ליצור חלל אחד גדול וזורם שמופרד פונקציונלית על ידי רהיטים. "עוד משלב התכנון התחברתי לסגנון העיצובי, לצבעי הקירות, לרצפה ולאחר מכן באו הרהיטים וכל השאר. היה לי חופש גדול ללכת עד הסוף ולא להתפשר. עבדתי על הדירה הזו יום-יום במשך תקופה ארוכה ומאוד התחברתי אליה מקצועית ורגשית. זה היה הבייבי שלי, וגם היום, על אף שהרבה זמן לא ביקרתי בה, והתאכסנו שם בינתיים מאות אנשים שונים, אני מרגישה בתוכי שזו קצת גם הדירה שלי".

תמונות נוספות:

אחרי: חדר שינה הורים

אחרי: בר ישיבה המפריד בין חלל הסלון למטבח

אחרי: סלון הבית

אחרי: יציאה מחדר השינה לסלון הבית