מחלקה ראשונה. אילוסטרציה: thinkstock

בדומה למחלקות השונות במטוס הנוסעים, גם העולם הפיננסי נחלק למספר סוגי מחלקות. מחלקת עסקים תטפל בגופים העסקיים ובבעלי העניין בחברות, המחלקה הראשונה תטפל במספר מצומצם יחסית של לקוחות המשתייכים לאלפיונים העליונים, במחלקת התיירים, המהווה את המסה העיקרית, יחולקו הנוסעים ללקוחות רגילים וללקוחות פרימיום.ההבחנה בין סוגי הלקוחות תתבצע על פי העושר הפיננסי הנזיל הקיים, עם העדפה ברורה ללקוחות אמידים שעושרם נמדד בשש ספרות ויותר.

מיהו מיליונר?

ההגדרה המילונית מתארת מיליונר כמי שברשותו מיליון שקלים או מיליון דולרים. העיתונות הכלכלית הבינלאומית מחדדת את ההגדרה וטוענת, כי מיליונר הוא מי שיש בידו לפחות מיליון דולרים נזילים.מספר משקי הבית בישראל, שעושרם מסתכם במיליון דולרים ויותר אינו ידוע ומתבסס בעיקר על הערכות וסקרים. מידע זה אינו חשוף מסיבות שונות, כגון רישום הון על שם חברות פרטיות או רישום נדל"ן על שם אנשים פרטיים. סקרים והערכות שבוצעו, בעיקר לצורך שיווק נדל"ן למאיון העליון, העלו כי בישראל ישנם לפחות עשרת אלפים משקי בית העונים על הגדרות המיליונר הבינלאומיות ומחזיקים במיליון דולרים נזילים בחשבון הבנק.

בשוק ההון ובבנקים ניטשת תחרות עזה על המיליונרים בשקלים ותחרות עזה עוד יותר על המיליונרים במטבע חוץ. התחרות נערכת בין הבנקים (כולל מושבות מקומיות של בנקים זרים), בתי ההשקעות וגופים נוספים כמו פמילי אופיס ויועצים פיננסיים מזן כזה או אחר.


לקוחות פרימיום


פלח לקוחות המיליונרים השקליים יוגדר כפלח לקוחות פרימיום. הבנקים מנהלים את לקוחות הפרימיום באמצעות מחלקות פרימיום מכוונות לקוח הנמצאות בסניפים. לקוח פרימיום בבנקים יענה, בדרך כלל, על הקריטריונים של עושר פיננסי העומד על 0.5 מיליון ₪ ומעלה, היקף הכנסות גבוה, ושיקולים נוספים, כגון מחזור פעילות גדול, הפרסונה הספציפית, הפוטנציאל הטמון בלקוח בגיוס כספים ו/או לקוחות נוספים.

הבנקים מעניקים ללקוחות הפרימיום תנאים בנקאיים מועדפים, הכוללים ריביות משופרות, אשראי גבוה וזול יחסית וייעוץ בניהול תיקי השקעות. לקוחות הפרימיום בבנקים ייהנו מסקירות וניתוחים בתחום שוקי ההון והמט"ח בישראל ובעולם, ומכנסים מקצועיים אותם מארגן הבנק, בהשתתפות מומחים מתחומי שוק ההון, הכלכלה והפיננסים. בנוסף, יותאמו ללקוחות הפרימיום כרטיסי אשראי אישיים יוקרתיים והטבות מיוחדות הנלוות אליהם.

מי רוצה להיות מליונר? אילוסטרציה: thinkstock

בנקאות פרטית

קיימת אבחנה ברורה בין לקוחות פרימיום לבין לקוחות בנקאות פרטית. לקוחות פרימיום עומדים בקריטריונים של 0.5 מיליון ₪ ומעלה, בעוד לקוחות הבנקאות הפרטית, עונים על קריטריונים דומים, אך בסכום העומד על 2 מיליון ₪ ומעלה. לרשות לקוחות אלה עומדים מרכזי PRIVATE BANKING ייחודיים שמפעילים הבנקים השונים. לקוחות אלה מאופיינים בפעילות בנקאית ענפה ומגוונת וזוכים לתנאים מפליגים, עד כדי בנקאי צמוד שדואג לצרכיהם גם מעבר לצרכים בנקאיים רגילים.

בסניפי הבנקאות הפרטית, ייהנו הלקוחות מתנאים בנקאיים נדיבים, משירותי בנקאות בסטנדרט גבוה ברמה הטכנית (סניפים מעוצבים, חדרי ישיבות פרטיים), משירות אישי של מנהל קשרי לקוחות, הזמין לכל עניין ובקשה מסביב השעון ומערכים מוספים נוספים. לקוח הבנקאות הפרטית, על מכלול ענייניו הבנקאיים, יטופל בכתובת אחת על ידי בנקאי אישי שמכירו לעומק. הבנקאים במרכזי ה-PRIVATE BANKING, מיומנים ומנוסים במגוון תחומי הבנקאות ויבצעו עבור הלקוח פעילות ענפה הכוללת, בין היתר, השקעות, מט"ח, אשראי ועוד.

מכנסים חגיגיים ועד יעוץ בענייני פילנתרופיה

רמת השירות במחלקות ה-PRIVATE BANKING גבוהה מאד, ולמעשה, יוצמד עבור הלקוח בנקאי אישי שיתפעל עבורו גם את כל הגורמים המקצועיים האחרים בבנק, כולל חדרי העסקאות השונים והיחידות הספציפיות. כל יועץ ובנקאי במחלקות אלו מטפל בקבוצה מצומצמת ונבחרת של לקוחות ו"תופר" לכל לקוח "חליפה" ייחודית המותאמת לצרכיו הפיננסים.


שירותי קונסיירג', ייעוץ וחבילת שירותים כוללת. אילוסטרציה: thinkstock

לקוחות הבנקאות הפרטית ייהנו, בנוסף לסקירות וניתוחים בתחום שוקי ההון והמט"ח בישראל ובעולם, גם מכנסים מקצועיים אותם מארגן הבנק, אירועי טרום בכורה וארוחות ערב מפוארות.הבנקים מספקים ללקוחות אלה מעטפת של שירותים נלווים הכוללים גם טיפול במקרי חירום וייעוץ בתחומים שונים ומגוונים, כולל ייעוץ בהשקעות באומנות, עריכת צוואות וייעוץ לענייני פילנתרופיה.

בנוסף, יותאמו להם כרטיסי אשראי אישיים יוקרתיים והטבות מיוחדות הנלוות אליהם, כולל שירותי קונסיירג' בארץ ובעולם, כמו העברת כספים לילדיהם המטיילים במקומות נידחים על הגלובוס או רכישת כרטיסים לאירועי תרבות יוקרתיים בחו"ל.הבנקאות הפרטית מהווה למעשה מעטפת שירותים כוללת, המאופיינת ביצירתיות ובאקסקלוסיביות בשירותי בנקאות אישיים ובייעוץ על ידי מומחים בכירים בתחום שוק ההון ובתחומים נוספים.