מימין למעלה: ז'קט של sister. צילום: רם, מימין למטה: קלאץ' של לוני וינטאג', צילום: ולרי בלקינד. משמאל: josephine

האסוציאציה הראשונה שעולה במוחנו למשמע המילה 'ברוקד' היא כנראה הספה הישנה של סבתא דאשה עליה השלום. למרביתנו יש תחושה שבד הברוקד הוא בד ארכאי, מדיף ניחוחות נפטלין, כזה שסבתא דאשה אהבה עד עמקי לבה, אך למרות האסוציאציות הללו, זה לא מפריע לבד הברוקד לזלוג מאותן ספות וינטג' היישר למלתחה שלנו, לפחות לפי חזונם של גדולי מעצבי האופנה.

בד ברוקד- על שום מה ולמה?

עוד לפני שננסה לרדת לשורשו של הטרנד ולהבין איך לובשים את ריפוד הספות של סבתא, כדאי שנערוך היכרות רשמית עם בד הברוקד. לא לחינם מתעוררות אצלכם אסוציאציות וינטג' כשמדברים על הברוקד, הרי מדובר בבד עתיק יומין אשר נמצאו לו עדויות כבר בתקופה הביזנטית.

ארצות המזרח היו הראשונות לייצר את בדי ברוקד, שהרי מדובר למעשה בעיבוד של משי, שאת סודותיו ידעה סין עוד בשנת 6000 לפנה"ס. עם הזמן, כשהשמועה נפוצה גם למערב, סחר המשי בין המזרח למערב פחת באופן משמעותי והביזנטיים החלו לייצר משי וכתוצאה מכך גם את הברוקד באופן עצמאי.

ככל שהביקוש גבר, כך גם תג המחיר עלה, ולכן בדי הברוקד החלו להיות מקושרים רק עם עשירי החברה, שיכלו להרשות לעצמם לרכוש את פיסות הבד המקושטות והיקרות הללו. במהלך תקופת הרנסנס, יוצאו בדי הברוקד גם לאיטליה. עדויות היסטוריות מוכיחות כי אמני רנסנס אף עיצבו בעצמם דוגמאות ואיורים שהוטבעו על גבי הבד וניסו לשלב אותם ביצירותיהם.

מההיסטוריה לארון הפרטי

אם קראתם את ההיסטוריה הענפה של בד הברוקד, בשלב הזה אתם בוודאי מרגישים פאניקה קלה- איך משלבים בד בעל חשיבות היסטורית גדולה כל כך, שידע את התקופה הביזנטית ונולד מחדש את תקופת הרנסנס, בהופעת לבוש בסוף שנת 2012?

ובכן, אין מה לחשוש מגודל המעמד, אך במקביל, כדאי להעניק לברוקד את הכבוד הראוי לו. זה בדיוק מה שעשו גדולי המעצבים, כשבחרו לעצב פריטי ברוקד עם ניחוח גותי, בהשראת מלאכים ושדים. במקום לקחת את הברוקד למקום הבנאלי והצפוי של הרטרו הרך, הם השתמשו בבד העשיר הזה כדי לספר לנו סיפור (אפל) מהאגדות.

 


קלאץ' ומגף - GUCCI. משמאל: anja

איך לובשים את זה?

הגענו לשאלת השאלות. מה שעובד על המסלולים ונראה קסום עד גבול המיתי, לא בהכרח עובר את מבחן המציאות. אז איך בכל זאת לובשים בד כל כך מחייב ביום יום? ובכן, כמו בכל דבר אחר הקשור לטרנדים, גם כאן מדובר בשאלה של מינונים. אם תשלבו פריט העשוי מבד ברוקד בפריט אחר העשוי מבד דומה - יש סיכוי סביר שתיראו כמו טפט.

מאחר שמדובר בבד 'כבד' בעל מראה דומיננטי, חשוב שלא תגנבו ממנו את ההצגה, אלא תשלבו אותו עם פריטים לא זועקים, רצוי ללא הדפסים נוספים. את בד הברוקד ניתן ללבוש בתור מעיל מרשים, אלא שאז חשוב מאוד למתן את ההופעה, שהרי מדובר בפריט מאוד בולט וגדול מימדים.

בחרתם בשמלת ברוקד? נסו להעניק לה טוויסט מודרני בדמותה של חגורה מטאלית או נעלי ספורט מוגבהות על פלטפורמה. בדיוק כפי שהמעצבים לא היססו להוציא את הברוקד מהקשרו ולהפוך אותו לגותי ואפל, כך גם אתם אל תחששו לפרק אותו מגורמיו ולהרכיבו מחדש, למשל לכדי בד מודרני לכל דבר.

בד הברוקד לא מוכרח להיות החלק הבולט ביותר בהופעה, כמו למשל בשמלה או במעיל, אלא הוא יכול להיות רק שחקן עזר, אם לצורך העניין בחרתם במכנס סקיני העשוי מבד ברוקד או אפילו ג'קט העשוי מבד דומה. אז יהיה פשוט יותר לשחק עם הבד הזה ולשלב אותו בלוקים שונים וכך גם ההופעה כולה תיראה פחות מחייבת.

לא על הבגדים לבדם

מה יעשו אלה שלא משוכנעים שבד הברוקד היא האופציה המתאימה עבורם? בדיוק למטרה זו נוצרו שלל אקססוריז בהשראת הבד המפואר, כדי להעניק טבילה ראשונית לאלו שחוששים ללכת על כל הקופה, ולעתים בצדק. אם תרצו להתחיל בקטן, ייתכן שנעלי בובה העשויות מבד ברוקד הוא הפתרון האידיאלי עבורכם. את נעלי הברוקד ניתן לשלב אפילו עם ג'ינס וחולצה מכופתרת, כדי ליצור הופעת קז'ואל ליום יום, אך עם טוויסט לא צפוי.

הברוקד מיד משדרג את ההופעה ולכן גם אם בחרתם לשלב אותו בפריט לא דומיננטי, לכאורה, כמו בנעליים שטוחות - זה מקרה שבו השלם עולה על סך חלקיו ולכן מיד תשימו לב כיצד ההופעה שלכם הופכת לייחודית ומעניינת יותר לעין.

אפשרות נוספת היא לאתר תיק קלאץ' או אפילו תיק יד העשויים מהבד הזה. אמנם גם כאן הציפייה היא שתיקי יד שעשויים מברוקד אוטומטית יהפכו לתיקי ערב מהודרים, אבל האמת היא שתיק ברוקד יכול להפוך לתיק יומיומי לתפארת, אילו רק תחפצו בכך ותבחרו בוריאציה בגודל המתאים.


מימין, תיק של GUCCI. משמאל: Olga

ברוקד לכל טעם

היתרון הגדול בברוקד הוא שבאמצעות משחק נכון במינונים, ניתן ליצור הופעה שיכולה להתאים ליום סידורים ואפילו ליום עבודה, למשל באמצעות הבחירה בג'קט ברוקד בשילוב מכנס סקיני שחור או אפילו ג'ינס מדויק, או הופעת ערב דרמטית, באמצעות בחירה במעיל ברוקד כבד או שמלה העשויה מבד דומה.