החורף הזה, זה לא אדון זו גברת. valentin yudash. קרדיט: shutterstock

אופנת חורף 2013, על פי מיטב מוחותיהם הקודחים של המעצבים - תתקיים העונה בסימן ניגודים: מחד, עושר של טקסטורות, אלמנטים, עיטורים ובדים ומאידך, חליפות אנדרוגיניות לצד גזרות שמרניות שמכסות טפח וגם טפחיים.

נשאלת השאלה, האם המלתחה העשירה לנשים מיועדת לשעות הפנאי, בעוד שהחליפות הגבריות מיועדות לשעות העבודה? האם נדרש שנשים יישרו קו גם עם מלתחת הגברים, במטרה לקבל יחס שווה במקום העבודה? אם יש פריט שמציף מחדש את כל השאלות המגדריות הללו, הלא זו החליפה הגברית- לנשים.

גזרה מטושטשת

מספיקה צפייה אחת בסדרה המופתית 'מד מן', כדי להבין שחלק ניכר מכוחה של ג'ואן (כריסטינה הנדריקס) נובע מהשמלות הצמודות שהיא לובשת, המדגישות בצורה מחמיאה את גזרת שעון החול העסיסית שלה.

ג'ואן רוקמת מזימות ומתמרנת בקלילות את גברברי המשרד, בעודה לובשת חולצות הדוקות וחצאיות מדויקות באורך הברך. היום, לעומת זאת, כבר ידוע שתפקידי מפתח ניתנים על סמך כישורים ולא על סמך אורך החצאית ולכן כדי לצמצם את האפליה, יש לדחוק את המיניות הצידה.

האמנם? אם תשאלו את גדולי המעצבים, התשובה מאוד ברורה: החליפות הגבריות שהפציעו מכל עבר על המסלול הן לא רק בגדר טרנד חדש, אלא תפקידן לטשטש לחלוטין את סימני הנשיות. ואכן, כשהדוגמניות עלו למסלול בעודן לובשות פריט אנדרוגיני לחלוטין, נדמה שכל מימיקת הגוף שלהן הפכה גברית: הידיים טחובות בכיסים, האיפור קל עד בלתי נראה, עצמות הלסת מודגשות בצורה גברית, השיער אסוף והצבעים מונוכרומטיים.

אפילו האושיות שהגיעו לצפות בתצוגות, ויתרו העונה על השמלות הצבעוניות והסוריאליסטיות לטובת חליפה אפורה קלאסית ומעליה מעיל רחב ומטשטש גזרה.


אם כל חליפות הגברים. דיאן קיטון. קרדיט: shutterstock


בכל הצבעים והמינים

אז לפני שאתן מתמסרות לעולם שכולו חליפות אפרוריות ותנועות גוף גבריות, דעו שהמעצבים התחשבו בנו ולא דנו אותנו לשיממון מוחלט. כיאה לטרנד לוהט, גם בטרנד החליפות הגבריות ניתן למצוא וריאציות שונות, כך שהאלטרנטיבה האפורה היא אמנם הקלאסית שבהן, אך ממש לא היחידה.

מאחר שהחליפות לא מעניקות מקום רב לתמרון בכל הנוגע לגזרה, המקום שבו אפשר וגם רצוי להתפרע הוא בדוגמאות. הדפסי ברוקד, פסים, מעוינים וכל צורה/הדפס אחר שעולה על הדעת יוכל כעת לעטר את החליפה החביבה עליכן.


אם אני אינני אני, אז מי אני בכלל? קלווין קליין. קרדיט: shutterstock

החליפה השמרנית מקבלת טוויסט נוסף גם בקטגוריית הבדים וכעת ניתן למצוא חליפות קטיפה, טוויד, עור ועוד. מעין מיש-מש של טרנדים, שיצרו בן כלאיים חדש- החליפה הגברית/ נשית. אגב, כשאמרנו שבגזרות אין מקום לתמרון, זה לא היה לחלוטין מדויק, שכן אין מניעה לשלב ג'קט גברי עם חצאית ישרה, או לחילופין, ללכת על טוטאל לוק המורכב מחולצה מכופתרת, סריג וג'קט מעל ואפילו לוותר על הג'קט לחלוטין.


איך לובשים את זה?

ללבוש חליפה שהיא גברית במהותה זה עניין טריקי: מצד אחד, הלוק שהציגו המעצבים וכולל דוגמנית במראה אנדרוגיני קומפלט זה אמנם מעניין לצורך התצוגה עצמה, אך לא מאוד פרקטי במציאות. סביר להניח שאם תופיעו ביום עבודה לבושות בחליפה גברית אפורה, כששערכן אסוף וגם האיפור מינימלי, החבר'ה מהמשרד יחשבו שאתן עוברות סוג של משבר זהות.

מצד שני, גם לצעצע את החליפה יתר על המידה ולהפוך אותה לנשית מדי, לא רק יגרום לה לאבד את הקונטקסט המקורי שלה, אלא גם את הגרוב שעמו היא מגיעה בילט אין. לכן, כדי להצליח ללבוש חליפה גברית מבלי שיפנו אליכן בתור "אדוני" ברחוב, צריך לשמור על איזון עדין מאוד.

ראשית, אם אכן בחרתן בחליפה קלאסית ושמרנית, אל תלכו על טוטאל לוק מחייב אלא פזרו שיערכן, אפרו את הפנים, אפילו באמצעות שפתון בוהק ואל תחששו להוסיף אלמנטים נשיים לחליפה, כמו קלאץ', נעלי עקב או אפילו סיכת דש שתחובר לג'קט.

לעומת זאת, אם בחרתן בחליפה שיש בה מלכתחילה טוויסט נשי, כמו למשל בד מבריק או קטיפתי, צבעים בוהקים או הדפס צעקני - נסו למתן אותה עם אלמנטים גבריים דווקא, כמו שיער אסוף או נעליים בסגנון גברי.


משחק עדין החבוי מתחת לג'קט


גם באמצעות חולצה מכופתרת שמתחבאת מתחת לחליפה ניתן לשחק ולהשתמש בה ככלי מאזן בתוך הופעה גברית. אפשרות אחת היא לבחור בחולצה בעלת צבע נשי רך, ורוד עתיק או אפרסק, לשם הדוגמה. אפשרות נוספת היא לבחור בחולצה מכופתרת מעוטרת מלמלות או תחרות. השילוב בין המלמלה החבויה של החולצה יחד עם ג'קט כבד ושמרני, ייצרו משחק ניגודים מעניין שלא יעיק על העין.

לאחרונה הפציעו מכל עבר חולצות מכופתרות אשר הטוויסט בהן בא לידי ביטוי דווקא בצווארון, לדוגמא באמצעות צווארון בעיטורי ניטים, מתכות או תחרות. על הניטים היינו ממליצים לוותר, אחרי הכל- מדובר בערבוב לא מדויק של שני טרנדים זה בזה, אך דווקא על צווארונים עם עיטורי תחרות או אלמנטים נשיים יותר היינו הולכים ומשלבים בשמחה עם חליפה קלאסית.

הוצאה מהקשרה

למרות שהחליפה הגברית מביאה עמה מטען לא מבוטל של חששות ומשמעויות מגדריות, אל תחששו להוציאה מתוך הקשרה הטבעי ולשחק איתה ככל העולה על דעתכן, אחרי הכל - כאן באה לידי ביטוי דווקא העוצמה הנשית שלכן.


AC POSEN. משחק נשי של צבעים. קרדיט: shutterstock

איש אינו מחייב אתכן לבחור בחליפה מתואמת בת שלושה חלקים ואפשר ואף מומלץ לבחור בג'קט ובמכנסיים שהם חלק משתי מערכות נפרדות, גם אם לכאורה אין שום חוט מקשר ביניהן.

כולכם ודאי זוכרים את טרנד הקולור בלוקינג שכבש כל חלקה טובה (ורעה) בעולם האופנה בקיץ הקודם. הנה דוגמה לטריטוריה בה הטרנד הזה דווקא יתקבל בברכה: בחרו ג'קט בגוון בוהק ושלבו אותו עם מכנסיים בגוון בוהק אחר.

רוצים להקליל את הלוק אף יותר? בחרו מכנסיים שלא נגמרים בקו הרצפה אלא בגזרת קאפרי או 7/8 ושלבו אותם עם סנדלים, גם הם בצבע בוהק- ליצירת מראה עליז וגרובי לעונת המעבר. אפשרות נוספת היא לשלב פריט אחד בדוגמה חלקה עם פריט אחר מקושקש וצעקני - כשלשניהם אלמנטים מחויטים.