Y-3 Spring 2012 fashion show during Mercedes-Benz Fashion Week. קרדיט: shutterstock

זה לא סוד שטרנד האנדוריגונס, בו מיטשטשים הגבולות בין המגדרים, הפך חם מתמיד בעונות האחרונות. אלא שעד כה, הטרנד הזה התבטא בעיקר בבגדים בעלי סילואטות נוקשות וגבריות, אלו המבקשות למחות כל זכר לפיגורה הנשית העגלגלה, באמצעות גוונים מונוכרומאטיים קודרים, והאמת? חיינו עם זה בשלום.

לפתע עבר הטרנד מטמורפוזה נוספת בעת שבחר לפלוש לנו הישר לתוך ארון הנעליים, ארון שעמו האישה הממוצעת מנהלת יחסי קדושה של ממש. בין כל זוגות העקבים שהופכים את הליכתנו על מדרכות העיר לגיהינום עלי אדמות, פילסו דרכן נעליים מטיפוס חדש - בעלי חזות גברית והבטחה לנוחות מרבית - נעליים שנראות כאילו הגיעו לשם בטעות מכיוון ארון הנעליים של הבחור.

אך לא מדובר בטעות מגדרית, אלא בטרנד מפלצתי של ממש: יותר ויותר נשים בוחרות לומר "לא" לעקבי האימים, לאחר שבחרו להמיר את הפֶטיש הגבוה והמכאיב, בנעלי יוניסקס לכל דבר. מעבר לכך שמדובר בהצהרה נשית חשובה, הרי כדאי לזכור שבסופו של דבר מדובר בטרנד, ולכן הפעם ניסינו לבדוק כיצד מזגזגים בהצלחה בין שני המינים.

באחסון עד הקיץ הבא - מגפי הצ'לסי

מדובר במגפיים גסים, צמודים, המגיעים עד לקרסול, לרוב בצבע שחור מיליטנטי, לעתים בעיטור ניטים להוספת טאץ' פאנקי. מגפי הצ'לסי עברו גלגולים רבים, עוד מימיהם העליזים של הביטלז, אז שימשו כנעליים הרשמיות של הרביעייה המופלאה.

על אף שברגעים אלו ממש קשה לחשוב על מגפיים מבלי להפוך לשלולית, אין ספק שהחורף יביא עמו שוב את בשורת המגפיים הגבריים, אלה המתאימים יותר לפועלים החוזרים מיום ארוך של עבודה פיזית, אך ישרתו באותה מידה גם את רגליהן הענוגות של הפשניסטות חובבות הטרנדים.הבחירה ההיסטורית - המוקסינים


כדי להתחקות אחר מקור הטרנד הזה, תצטרכו להיכנס עמוק לתוך מנהרת הזמן, קצת לפני גילויה של אמריקה. הילידים, כך מסתבר, נהגו לנעול מוקסינים בעלי סולייה רכה כדי לחוש היטב את הקרקע בשעת הציד ושבטים שונים התאבזרו בדוגמאות שונות על מנת ליצור הבדלה משבט לשבט.

כבר אז היה מדובר בנעלי יוניסקס, אותן נהגו ללבוש גברים ונשים ממעמד חברתי נמוך. זו, ככל הנראה, הדוגמה המובהקת ביותר לכך שאופנה חוזרת לשורשיה והפעם מדובר בנעליים סגורות, אותן נהוג לנעול ללא גרביים, במראה שנראה כמעין הכלאה מוזרה בין נעלי בובה לבין נעל סגורה ואלגנטית.


סיליז. צילום: גיא ברכט


הבחירה הקלאסית - brouge

ללא ספק מדובר בנעל הגברית ביותר בקטגוריה, האסוציאציה הראשונה שקופצת לראש כאשר חושבים על נעלי גברים. אולי הניגודיות העזה היא גם זו שהופכת את הנעל הזו לפופולרית ביותר גם בקרב נשים ואלו מצדן העניקו לא מכבר לז'אנר הזה מגע נשי באמצעות גליטרים, הדפסי נקודות ואפילו לבבות. מדובר בנעלי שריכה המאפשרות מקום רב לגיוון ומשחק ולכן ניתן למצוא כיום נעלי brouge במראה גס וגברי לצד נעליים במראה עדין ונשי כמעט, בהתאם לכל טעם.


הבחירה הקולית - סניקרס

בעבר, הייתה חלוקה ברורה מאד בין מה שהיה נחשב סניקרס לגברים לבין סניקרס נשיות. אולם, עולם נעלי הספורט עבר מתיחת פנים משמעותית כל כך בתקופה האחרונה, עד שלעתים לא ניתן להבדיל בין אלו לאלו. השינוי הגדול ביותר הוא השידוך הלא צפוי בין הפלטפורמה, לבין בסיס שנראה כמו נעל ספורט: מדובר באינטרפרטציה חדשה למושג 'ספורט אלגנט' ושימוש מעניין בין מה שנחשב כבסיס גברי לבין תמצית הנשיות.

"קונברס", ככל הנראה, היו הראשונים לעלות על הרעיון החתרני הקובע כי לא מן ההכרח לבצע חלוקה מגדרית בין הנעליים. נעלי האולסטאר היו העדות לכך, ומאז נגלה לעיננו עולם של אפשרויות בלתי מוגבלות המציג סוגים שונים של סניקרס - גבוהות, קצרות ובשלל דוגמאות וגוונים - כולן מיועדות אך ורק לחובבות הספורט הנשיות.

איך נועלים את זה?

אחרי שנים בהן חינכו אותנו לחשוב שנעלי עקב הן הפתרון המחמיא והנשי ביותר, פתאום נוצרה תת קטגוריה שלמה שאמורה לחנך אותנו בדיוק לפי הכלל ההפוך. על אף שמדובר ביוזמה מבורכת, אין ספק שיש קושי מסוים להתאים את הנעליים הללו, אשר רובן גבריות באופן מובהק, למלתחה נשית יותר.

 
סופרגה. צילום: אבי ולדמןמסתבר שאת הקושי הזה אפשר דווקא להפוך ליתרון, שכן ההמלצה הגורפת היא לא ליצור טוטאל לוק אנדרוגיני באמצעות שילוב נעליים גבריות עם בגדים תואמים. במקרה כזה, התוצאה עשויה להיראות מאולצת, שלא לומר קרקסית מדי.

מה האלטרנטיבה? פשוט מאוד: נסו ללכת על מראה של ניגודים, באמצעות שילוב שמלה קצרה ומתקתקה עם נעלי brouges גבריות, או באמצעות שילוב של סקיני ג'ינס עם טופ צבעוני מקושקש יחד עם מוקסינים בגוון אחיד.

אם בחרתן לנעול נעליים גבריות שיש בהן טוויסט מיוחד, כמו לדוגמה נצנצים או הדפסים צבעוניים, העדיפו למתן את שאר ההופעה כדי לא ליצור מראה עמוס מדי. פריט כזה ימשוך תשומת לב ולכן כדאי להעניק לו את הבמה הראויה.


Y-3 Spring 2012 fashion show during Mercedes-Benz Fashion Week. קרדיט: shutterstock

ותרו על מכנסיים ארוכות מדי

במידה ובחרתן ללבוש מכנס שאינו סקיני, קחו בחשבון שיש כאן אורכים חדשים שכדאי להתחשב בהם. בחירה במכנסיים ארוכים מדי, כאלה שנראים טוב עם נעלי עקב, עלולה לגרום לכך שהקצוות של המכנסיים יגעו כל הזמן ברצפה או יכנסו לתוך החלק האחורי של הנעל, מה שיצור מראה מרושל ולא נוח.

לבסוף, נסו להתאים את הנעליים למקום אליו אתן הולכות: נעלי הליכה שטוחות ופאנקיות יתאימו לקוקטייל בערב עם החברים, אך הן עלולות להיות בלתי הולמות לפגישה חשובה בעבודה. לא רוצות לוותר על השיק הגברי? עדנו אותו מעט באמצעות בחירה בנעליים עם עקב קטן ויציב.