עמוס שפירא, נשיא אוניברסיטת חיפה (צילום: מערך התקשורת והדוברות, אוניברסיטת חיפה)

 

בגיל 16 הוא 'נזרק' מהתיכון אבל "לפעמים מכה משנה מסלול חיים", כדבריו, יובל שנים מאוחר יותר. במהלך שנים אלו, הספיק להוציא תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת חיפה ותואר שני בניהול תעשייתי בטכניון, ולנהל במשך ארבעה עשורים חברות מובילות במגוון ענפים – מהיגיינה עד תעופה ותקשורת. באותן שנים, נהג לומר בבדיחות כי "כשאמצא את הקריירה בשוק העסקי, אהיה מנהל בית ספר", אך הגורל נעדר חוש הומור: עמוס שפירא הוא נשיא אוניברסיטת חיפה ב- 3 השנים האחרונות. אמו בת ה-92, אגב, היא עדיין מורה פעילה.

 

 

 

שפירא נכנס לעסקים בגיל 24 כאיש מכירות, וכעבור שני עשורים המריא במסלול הניהול: בתחילה כמנכ"ל חוגלה במשך 5 שנים, אחר-כך כמנכ"ל אל על כ-3 שנים, ולבסוף כמנכ"ל סלקום לאורך 6 שנים. בכל חברה אליה הגיע, הטביע שפירא חותם עמוק: לחוגלה הוא צירף כשותפה את קימברלי-קלארק הגלובלית, והגדיל את הרווח התפעולי בלמעלה מפי שתיים; אל על בימיו עברה מהפסד לרווח וזינקה ברווח התפעולי בלמעלה מ-330%; ושמו חתום על הפיכת סלקום למובילת שוק הסלולר בארץ.

 

 

 

גם מחוץ לקהילייה העסקית ניכרת תרומתו. בין השאר, הוביל שפירא בעבר (בהתנדבות) אמנה שמטרתה עידוד מעסיקים לקלוט עובדים ממדעי הרוח והמדעים המדויקים. שפירא, החותם בימים אלה 3 מתוך 4 שנות כהונתו כנשיא אוניברסיטת חיפה, תרם רבות לקידום המחקר וההוראה בה. בשנה האחרונה הגיעה האוניברסיטה לשיא של 18,000 סטודנטים ולמעלה מ-600 חוקרים, פיתוח התשתיות זכה לתנופה בתקופתו, ונרכשה צוללת מחקר ראשונה מסוגה לחקר הים. "שפירא מטמיע באופן נועז תרבות של אחריות להשגת מטרות, והאוניברסיטה הרוויחה רבות ממנהיגותו", הצדיע לו באחרונה פרופ' אלפרד טאובר, יו"ר הוועד המנהל של האוניברסיטה.

 

 

 

שפירא, שלא מכבר מלאו לו 66 שנה, נחשב תקשורתית כדמות מאתגרת וצבעונית. כך, כשנכנס לסלקום חשף את מספרו הפרטי והזמין את הלקוחות לפנות אליו אישית. גם בתפקידו הנוכחי, לא הסתיר כי ישן כמה לילות במעונות הסטודנטים - בדומה לסיוריו הליליים בשדה התעופה כשהיה מנכ"ל אל על. הוא מרבה לשוחח עם סטודנטים ואנשי סגל בכל הזדמנות . גישה זו, לדבריו, נובעת מאמונה כי "מנהיג של ארגון חייב להיות בשטח בצורה בלתי-אמצעית, ולראות את עצמו כמורה וכדוגמה אישית".

 

 

 

לכתבה Prime Club Awards 2015: כל הזוכים