עו"ד משה נסים, שר האוצר לשעבר (צילום: שי דגני, עפ"י cc)

משה נסים היה עלם בן 24 בלבד כאשר נבחר לכנסת בשנת 1959. עד היום הוא הצעיר ביותר שאי-פעם נכנס לבית הנבחרים הישראלי. עד לפרישתו ב-1996 - לאחר 28 שנות קריירה פוליטית – הספיק נסים לשרת את הציבור במשך 8 קדנציות בכנסת, במהלכן שימש כסגן ראש הממשלה וכשר ב-8 ממשלות (משפטים, אוצר, תעשייה ומסחר).

לעתים נדירות חוברת פופולריות יחד עם משא עול אוצר המדינה. כזו היתה תקופתו של נסים כשר האוצר. סקרי דעת הקהל דאז העמידו אותו בראש סולם הפופולריות – ולא בכדי: חלק נכבד בהתאוששות הכלכלה הישראלית של שלהי שנות ה-80 נזקף לזכותו. כשהוא מונה ב-1986, עמד המשק בישראל על סף קריסה ונדרשה תוכנית חירום כלכלית שתצניח את האינפלציה מקצב שנתי של כ-450% לכ-20%.

במסגרת התוכנית, יושמו רפורמות יסודיות במס הכנסה והונהגה בשוק ההון מדיניות תקציבית מרוסנת. כך, הופחתו באופן ניכר שיעורי מס הכנסה ליחידים ולחברות, ובוטלו מס המעסיקים ועוד כ-10 מסים אחרים שהוטלו כדי לממן אז את התקציב הגרעוני. כתוצאה, חוסל הגירעון בתקופת נסים והתקציב אף הסתיים ביתרות – מה שהביא לצמיחת המשק והסקטור העסקי. במקביל, הצליח נסים להמיר חלק גדול מההלוואות היקרות של ממשלת ארה"ב להלוואות בריבית נוחה יותר – ובכך הביא לחיסכון של 1.5 מיליארד דולר.

בהשכלתו נסים בוגר לימודי משפטים באוניברסיטה העברית. לפיכך, כשפרש מהפוליטיקה, טבעי היה שיעסוק בעריכת דין. ב-1999 הקים את משרד עוה"ד המצליח 'משה נסים, רינקוב, סנדרוביץ', המייעץ לגופים ולחברות ממגוון תחומי העשייה העסקית והציבורית. הוא עצמו עוסק כיום גם בייעוץ לפעילות עסקית גלובלית, ומזה 5 שנים הוא חבר בוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה (ועדת טירקל'). בבחירות האחרונות לכנסת היה נסים להיות המועמד ה-120 ברשימת הליכוד, המקום האחרון והסמלי המוענק בדרך-כלל לנכבדי המפלגה.

לכתבה Prime Club Awards 2015: כל הזוכים