אלוף (מיל.) ידידיה יערי, מנכ"ל רפאל (צילום מסך יוטיוב)

 

בשלהי שירותו כמפקד חיל הים, היה לכולם ברור שידידיה יערי ימשיך לניהול השב"כ, המוסד או משרד הביטחון. אך כשנשאל בראיון "מה תעשה אחרי שתפרוש?", השיב מניה וביה: "כל החיים רציתי להיות מכבי-אש. עם כובע אדום, סולם גבוה וזרנוק מים ליתר ביטחון". לפיכך עתה, משהודיע על פרישתו ממנכ"לות 'רפאל' כְּתום 11 שנים, אין לדעת לאן יפנה. אחרי הכל, זהו אותו יערי שלפני 45 שנים שימש כעוזר צלם בקלסיקות קולנוע כ'אבו אל בנאת', 'השוטר אזולאי' ו'נורית'; וכצלם בסרטי תעודה וחדשות של 'יומני גבע'.

 

 

 

אלוף (מיל.) ידידיה יערי, שהחודש ימלאו לו 68 שנה, שירת כ-39 שנים בצה"ל, בהן 5 שנים כמפקד חיל הים. ההתחלה לא היתה קלה. בשנת 1969 נפצע קשה בפשיטה. לאחר שהחלים עזב את צה"ל, אך שב כעבור 3 שנים - הישר למלחמת יום כיפור ולמסלול קצונה. תחת פיקודו יצאו לפועל במהלך השנים מבצעים רבים ונועזים, כגון חיסולים של יעדי מחבלים והטבעת אוניותיהם; 'דרך נץ', המבצע הרחוק ביותר בתולדות צה"ל, בו הוטבעה באלג'יריה ספינה באמצעותה תכנן אש"ף לבצע בישראל פיגוע מיקוח; ושלל סיכולי הברחות ימיות של אמצעי לחימה ומחבלים, שבשיאם נלכדה ספינת 'קארין איי'.

 

 

 

ב-2003 עוטר יערי באות לגיון ההצטיינות של הצי האמריקאי, כעבור שנה השתחרר מצה"ל, ומיד מונה למנכ"ל רפאל - אותה כבר הכיר 16 שנים קודם, כראש פרויקט בשליחות חיל הים. בתקופת כהונתו הגיעה החברה להישגים טכנולוגיים ומבצעיים יוצאי-דופן, בהם פיתוח וייצור מערכות 'כיפת ברזל', 'מעיל רוח', 'שרביט קסמים' ומערכות חיוניות נוספות; צוותי החברה זכו בפרסי ביטחון ישראל פעם אחר פעם בזכות פיתוחי פגז הטנק 'כלנית' כמו-גם כיפת ברזל, מעיל רוח ואחרים. ב-2014 רשמה החברה שיא הזמנות, בהיקף 10 מיליארד שקל.

 

 

 

ליערי תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון מאוניברסיטת חיפה, תואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד, והוא בוגר האקדמיה הימית הצבאית ברוד איילנד, ארה"ב. השנה אף הצטרף כעמית מחקר בקתדרה לגיאו-אסטרטגיה באוניברסיטת חיפה. יערי הוא גם נכדו של מנהיג מפ"ם מאיר יערי, אך שום ייחוס משפחתי, תואר או הישג ישנו דבר מהתכונה בה נודע יערי יותר מכל: צניעותו וסלידתו מחשיפה אישית. עוד בימיו בצבא, ביקש פעם מעיתונאי: "תכתוב על חיל הים, לא עליי. עם כל הכבוד להוד רוממותי, אני לא מעניין אף אחד".

 

 

 

לכתבה Prime Club Awards 2015: כל הזוכים