חנה הרצמן, מנכ"לית עיריית חולון (צילום: טל קירשנבאום)

 

עד לפני 21 שנה היתה חולון עיר מזדקנת, עם הגירה שלילית של צעירים, שסבלו לא אחת מעלבונות ומסלקציה משפילה במרכזי הבילוי. התדמית השלילית של ה'חוב"תים', ראשי תיבות חולון-בת ים, לא הרפתה. בבחירות 1993 החל המהפך: מוטי ששון ניצח ומינה למנכ"ל העירייה את חנה הרצמן, שותפתו לדרך. מאז, חולון היא שם-דבר בארץ ובעולם, עם מגמת עלייה קבועה זה 18 שנה במאזן ההגירה - ומקור גאווה לתושביה. בעיניהם, 'אמרת חולון - אמרת חנה הרצמן' זה יותר מסיסמה.

 

 

 

בתוך שני עשורים, במהלך מיתוגי שאומץ כמודל בערים נוספות בארץ, הפכה חולון ל'עיר הילדים' ולמרכז תרבות. מוזיאון הילדים, שמוצג בעולם כאטרקציה אדריכלית חשובה; מוזיאון העיצוב, ששׂם את חולון על מפת התרבות העולמית; מתחם ה'מדיטק' ובו ספרייה מרכזית, תיאטרון לצעירים וסינמטק; המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, המרכז לתיאטרון בובות, מרכז עזריאלי החדש בחולון, פארק פרס רחב-הידיים, מיזם 'גני סיפור' הכולל 36 גנים ציבוריים נושאיים עם פסלי דמויות מסיפורי ילדים, דיאלוג בחשיכה, דיאלוג עם הזמן ועוד מגוון פרויקטים.

 

 

 

היוזמת והרוח החיה שהתניעה את כל אלה: חנה הרצמן, שהשנה ימלאו 32 שנים לעבודתה בעירייה ו-22 שנים כמנכ"לית, ותיקת המנכ"לים ברשויות המקומיות. על פועלה זה, הכתיר אותה איגוד השיווק הישראלי כאחת מאנשי השיווק של שנת 2007. ב-2014 זכתה בפרס פיינשטיין ליזמות עירונית, המוענק בשיתוף הג'וינט ומרכז השלטון המקומי. "מנכ"לית למופת, שתרמה משמעותית לפיתוח חולון", נימקו השופטים. ב-2013 דורגה בעיתון הארץ בין 10 המשפיעים בעיצוב בישראל.

 

 

 

הרצמן היא גם היוזמת של 'פסטיבל אשה' לציון יום האשה הבינלאומי, חברת הנהלה בפסטיבל ישראל ובאיגודן; ובעבר חברה במועצת הפיס לתרבות ולאמנות, בהנהלת רשות השידור ובוועד המנהל של המכון הטכנולוגי חולון. בהשכלתה BA בסוציולוגיה, MA במדיניות ציבורית, MA בחינוך לגיל הרך ותקשוב, ותעודה באוֹצרוּת (מוזיאולוגיה) - כולם מאוניברסיטת תל אביב. "חנה תמיד ברחה מאור הזרקורים", העיד עליה ששון פעם, "אבל עקב ההרצאות שלה על חולון, יצאה לקדמת הבמה". עם זאת, כשביקשה בחודש שעבר לפרוש מתפקידה, עשתה זאת ללא תרועות יחצנות. "אני מביטה לאחור בגאווה", הודיעה בנימה אישית בפייסבוק, "הראש אולי יעבור הלאה אך הלב תמיד יישאר בחולון".

 

 

 

לכתבה Prime Club Awards 2015: כל הזוכים