מתנות מתנה מתנת חגהמתנה הגדולה הראשונה שאנו יכולים להעניק לזולת היא להיות לו דוגמה טובה. כריסטופר מורלי
 
(צילום: David Orban, עפ"י cc)

תקופות חגים הן הזדמנות מצוינת לחימום היחסים וליצירת זיכרונות חדשים עם יקיריכם ובני משפחותכם. אחד האמצעים לכך הוא הענקת מתנה כאות לאהבה ואיכפתיות שלך כלפיה, וכסמל לעומק רגשותייך כלפיו. על משקל המימרה הנושנה 'המעשים מדברים יותר מאשר מילים', ניתן לומר שקבלת מתנה היא מעשה שיקיריכם באמת אוהבים.

יש מי שמוחו שופע רעיונות למתנה שתרגש ותפתיע את מקבלה, ומבחינתו תהליך הרכישה או הכנת המתנה הוא חוויה נעימה. מנגד, ההחלטה מה להביא כרוכה אצל רבים בכאב ראש לא קטן - ותמיד ישנו גם סיכוי, מסיבות שונות, שהמקבל בכלל יתאכזב מן המתנה. אחרי הכל, מדובר בעניין שתלוי בטעם אישי. אבל גם ביכולת כלכלית: מי שתקציבו דל, תמיד יבדוק בארון אם יש משהו להיפטר ממנו לפני שיפתח את הארנק – לעומת מי שהכסף אצלו בשפע ויכול לקנות כל דבר.

 

פרחיםהאדם העליון זוכר את עונשיו על שגיאותיו; האדם הקטן זוכר את המתנות שקיבל. קונפוציוס
(צילום: Rebecca L, עפ"י cc)
 
 

הבעיה מתחילה כאשר אלה וגם אלה נופלים למלכודת של הנדוש והמוּכר כמו פרחים, בונבוניירה וכדומה. לא כל שכן, כשאין לכם אפילו צל של מושג מה עוד אפשר להביא למי שכבר יש לו הכל. לטובתכם, המתלבטים, אספנו כאן כמה רעיונות למתנה שעשויה להפתיע ואולי גם לרגש את מי שיזכה לקבל אותה, בחגים הבאים ובכלל. בין לבין, נתַנו סימנים בתגובות הנפוצות של מקבלי המתנות, למי שלא ניחן בברומטר לזיהוי רמות שונות של התלהבות. כי כשקונים מתנה למישהו מיוחד, קורות לעתים טעויות ויש כאלו שמפספסים את הסימנים שמצביעים על האכזבה.

 

אישי ונוגע

המתנות המוערכות יותר בחגים הן דווקא אלו שאינן חומריות, אלא ממוקדות במי שמקבל אותן עצמו. זה מה שהופך אותן מיוחדות יותר מכל. ברוב המקרים, אנשים בוחרים מתנה אישית שמעצימה את יחסיהם עם המקבל. שיר או מכתב אישי, למשל, הם מהמענגים והחביבים ביותר כרעיון למתנה. כך גם כרטיס ברכה או מתנה פרי עמלכם. זהו אומנם רעיון ייחודי וצנוע, אבל הוא עדיין פופולרי כי אין למקבל יכולת לשים עליהם תג מחיר. יתרה מזה, כשרעיון הופך בעבודת-יד לפריט מוחשי, בלי קשר לתוצאה, זוהי מתנה נהדרת מבחינת המקבל – ולו בגלל שהוא יודע שיש מאחוריה מישהו שהגה, תכנן והכין אותה במיוחד עבורו.

מכתבמתנה איננה מפוארת, אלא אם כן היא מגיעה מחבר יקר. תיאוקריטוס
(צילום: Kim Piper Werker, עפ"י cc)

 

 

טיפ מס' 1

לא תמיד קריאת 'וואו!' מבטאת תדהמה בשל יופיה או מקוריותה של המתנה.

לפעמים היא יותר מביעה זעזוע ממתנה שהמקבל מעולם לא ציפה לה.

 

לנפש ולגוף

תקופה זו של סתיו, בואכה קור וגשמים, היא גם זמן מצוין לתת במתנה בגד חורפי, מזוג כפפות מרופרות-פרווה ועד סריג קשמיר רך ומפנק. זוהי מתנה אידיאלית, אין סכנה שהמקבל לא יאהב את הרעיון, ואפילו רק המחשבה שמי שאין לו כסף יכול לסרוג אותה בעצמו בפרוטות - נוגעת ללב. ואם מדברים על תקופת ההתכרבלות, מכשיר קריאה דיגיטלי שחווית הקריאה בו דומה לזו של ספר רגיל, הוא מתנה אידיאלית לאוהבי הספרים. ולא שספרים ממש הם מחוץ לתחום: גם למי שאיננו תולעת ספרים יש איזשהו ז'אנר ספרותי מועדף, שישמח לקבל כמתנה. חוץ מזה, תמיד אפשר לתת ספר דקורטיבי – בין שהוא ספר מתכונים או ספר טיולים, ובין שסתם ספר יפה שישמש כפריט עיצובי על שולחן הסלון.

ספר הוא מתנה שאתה יכול לפתוח שוב ושוב. גאריסון קיילור
(צילום: Scott Perry, עפ"י cc)

 

טיפ מס' 2

אם מקבל המתנה שואל אתכם מהו מחירה – אחת משתיים:

או שהוא מנסה לברר אם השקעתם בה או לא, ובהתאם למדוד את יחסיכם;

או שהוא פשוט לא מסוגל להבחין בערכה/שוויה של המתנה.

עזרו לו: אמרו את המחיר. היעזרו בדמיונכם.

 

עוד רעיון למתנה נהדרת שתשַמח את אהובתך או חמותך: ארוחת-חג מעשה ידיך. אם ידיך שמאליות ויש לך כסף, הזמן שף מקצועי הביתה. רוצה להשקיע עוד יותר? הזמן גם שני מלצרים לשירותכם. מעדיף לבשל בעצמך? לא נורא: גם אם הארוחה תתברר כאסון קולינרי, עצם המראה שלך לבוש סינר, מבשל ועמל למענה, עשוי להמיס את ליבה. אם זו אהובתך, קבל רעיון לשדרוג: דיסק שירים שיתנגנו במהלך הארוחה, המציינים אבני-דרך ביחסיכם: השיר מהרדיו בדרככם לדייט הראשון, שיר החתונה או כל שיר שמבטא את עומק אהבתכם.

שף טבח מטבח בשלןאינני מחשיבה את ערכה של מתנה, אלא את הלב שאת רחשיו היא מביעה. מרגריט מנווארה
(צילום: Greg Williams, עפ"י cc)

 

טיפ מס' 3

אם מקבל המתנה לא מאיר פנים ומעדיף פני פוקר, סימן שלא עברתם את המבחן.

שימו לב: פוקר פייס מגיע לַרוב יחד עם אחת התגובות האחרות שמתוארות כאן.

 

לטוס/להרגיש בעננים

אפרופו ארוחה שהוכנה מראש: כולנו מתכננים טיולים למקומות, ערים או מדינות חדשות, אבל תמיד דוחים מחוסר זמן, חשק או מכל סיבה שהיא. זה עדיין לא הזמן? לא נורא: צאו לפחות לנסיעה ארוכה בארץ, עצרו לפנות ערב בצד הדרך לארוחת-חג לאור נרות שהכינותם מראש - או לחלופין לארוחה רומנטית על יאכטה במרינה בחיפה/תל אביב/אשקלון (תלוי בכיוון הנסיעה) - וקנחו את הלילה במלון בוטיק רחוק. בחג הבא, כשיתאים לכם הזמן, פנקו את עצמכם בזוג כרטיסי טיסה ליעד נחשק ותגשימו את חלום החו"ל.

יכטה יאכטהבהתחשב בדרך בה מתנהל העולם, יום אחד שמח הוא כמעט נס. פאולו קואלו
(צילום: Nick Webb, עפ"י cc)
 

 

טיסה עשויה להיות מתנה פנטסטית גם להוריכם: אם שגרת חייהם כוללת שנים רבות של טיולים בשכונה ונסיעות לקניונים, העניקו להם במתנה שעת-טיסה בהליקופטר או מטוס קל. כך יזכו בנקודת-מבט חדשה ממעוף-הציפור על עירם, ואם הטיסה היא בלילה מעל רבבות בתים מוארים - הריגוש כפול. מתנה מושלמת עבורם, וגם לאהובתך, יכולה להיות גם שובר ליום כיף במכון ספא: מסז' מרגיע וטיפולי פנים, מניקור ופדיקור ובעצם כל מה שקשור לטיפוח, כשבין לבין אפשר לקפוץ לסאונה או לבריכה צמודה, עשויים להיות מתנה שתשכיח את הפלופ מהחג הקודם. אולי.

מסוק הליקופטר מבט ממעוף הציפורמתנות חסד גדולות אינן ממלאות אדם רגש תודה, כי אם רגש נקם. פרידריך ניטשה
(צילום: Robert Nyman, עפ"י cc)

 

טיפ מס' 4

אם אתם מגלים בדיעבד שהמתנה הושלכה לפח, נשברה או סתם העלתה אבק בארון,

סימן שהמקבל לא מצא בה תועלת ושבפעם הבאה כדאי שתשקלו היטב מה לקנות.

 

האהבה ומחירה

ואם מה שחשוב לך הוא מחיקת העבר מזיכרונה של אהובתך (והרי היא תמיד זוכרת הכל, גם את יום הנישואין ששכחת), הנה כמה הצעות בטוחות יותר - רק קח בחשבון שבסוף מגיע החשבון: אישה תמיד תשמח לקבל ארנק עור אלגנטי בעיצובו של ראלף לורן. גם לדגם החדש של אייפון יש להניח שהיא לא תסרב. גם לא לטבעת יהלום או חזייה סקסית של ויקטוריה סיקרט. המחיר אולי יהיה יקר, אך ההחזר שמקבלים מאישה שמרגישה מוערכת וסקסית, שווה את זה. על בטוח.

 

רוצה להרשים אותה ולהפגין את אהבתך בגדול? סדר לה ליל פינוקים ארוך עם כמה מחברותיה הקרובות, בלופט מרווח שמציע מגוון אטרקציות. כמה? לפי גודל כיסך. זה יכול להתחיל בערב גבינות ויין עם מסאז'יסט או הקרנת סרט פרטית, ולהיגמר בדיג'יי ומסיבת ריקודים נוצצת פלוס דילר עם שולחן בלאק-ג'ק לקינוח. קנה לה שמלה שהיא תאהב ללבוש לאותו יום, הזמן לימוזינה שתיקח אותה עם חברותיה ללופט (וגם תחזיר אותן, כן?) - והיא לא תשכח לך את זה כל חייה! או לפחות עד החג הבא.

מסיבה בנותאהבה היא קודם כל מתנה לעצמך. ז'אן אנווי
(צילום: Todd L. Gilbert, עפ"י cc)

 

צילומי הפניה: asenat29, Vincent_AF ו-Jennifer C, (עפ"י cc)