provance

להתחבר לטבע: gettyimages

תיירות יין איננה תופעה חדשה, ומדינות רבות בכל העולם מושכות אליהן את חובבי משקה האלים לסיורים לאורך מסלולי יקבים, כרמים ומסעדות. ככל שהתופעה גברה, כך הפכה לתעשייה שדואגת לכל צרכי תייר היין, במדינות שהיין הוא חלק בלתי נפרד מאורח החיים, בין אם מדובר בפורטוגל, בארגנטינה או בצרפת.


המקום: פרובנס
עם כרמים שמפיקים יין מזה 2600 שנה, מזג אוויר נוח, אוכל משובח, הריסות רומיות לרוב וים תיכון – פרובנס היא מקום מושלם לצאת אליו לטיול יין. פרובנס שוכנת לה בנוחות בקצה הדרום-מזרחי של צרפת וגובלת בים התיכון ובאיטליה. את שמה קיבלה משום היותה הפרובינציה (כך היו מכנים אותה, פרובינציה) הרומית הראשונה מעבר להרי האלפים. מאז ועד היום, עוסקת פרובנס בפיתוי החושים של המבקרים בה, בעזרת נופים מרהיבים, ריחות מסממים וטעמים מסחררים שמאפיינים את הקצב האיטי בו חולפות להן בעצלות השעות בחלק הזה של העולם.

provance

באדיבות: provance web

היין: רוזה
מאז הקימו היוונים את מארסיי בשנת 600 לפנה"ס ועד היום, עוסקים כרמי פרובנס בייצור יין ברמה הגבוהה ביותר. תודות להשפעות הרבות שהיו על האזור – בעיקר מצד רומאים, גאלים וקטאלנים, בנוסף ליוונים – נוצר מגוון אדיר של זני ענבים שגדלו באקלים הנוח והנעים שמאפיין את הרצועה הים תיכונית.שני סוגי היין המפורסמים ביותר של פרובנס הם הרוזה וסוגים שונים של יין אדום מלא חריף, כאשר הסוג הראשון תופס חצי מהתוצרת המקומית והשני כשליש.


האזור המשמעותי ביותר בתעשיית היין של פרובנס הוא אזור החוף, שמגיע עד לאלפים במזרח, ובו מיוצרים כמעט 75 אחוזים מכל היין הפרובנסיאלי. אזור החוף ברובו נשען על ענבי הרוזה, בעוד וצפונית-מערבית משם, סביב אקס-אן פרובנס, תוכלו למצוא ענבי גרנאש, סיסנו ומורוודרה (Mourvedre), כמו גם קברנה סוביניון.  אך במידה ואתם מחפשים יין פרובנס מפורסם באמת, עליכם לנסוע דרומה לבנדול, כפר דיג השוכן מערבית לטולון הנהנה מאדמה עשירה בסיליקון ובאבן סיד.מאפיינים אלה, יחד עם האקלים החמים והלח, יוצרים ענבי מורוודרה משובחים שמגיעים לפרקם לאטם (מחכים עם היין לפחות עשור) ותופסים חלק משמעותי מהתערובות של היצרנים המקומיים.


הנופים: עיר סטודנטיאלית וארמון אפיפיורי


בין כוס יין אחת לשנייה, מומלץ גם לנצל את השהות במקום ולבקר בפנינים שמעטרות את פרובנס. אם כבר הספקתם ללגום באקס-אן-פרובנס, מדוע שלא לבקר בעיירה, שלמרות ריחוקה הגיאוגרפי מהבירה, מזכירה יותר מכל את הגדה השמאלית של פריז. באקס, כפי שהיא מכונה בפי התושבים, שוכנים מבנים מהמאות ה-17 וה-18, מזרקות עתיקות, שדרות עטורות עצים והמוני סטודנטים הלומדים באוניברסיטה שפעילה משנת 1409.
אם תעלו מאקס על אוטוסטרדת ה-A7 לכיוון צפון-מערב, תגיעו לעיר אביניון, שמהווה מוקד עלייה לרגל לתיירים, בעיקר בזכות עברה המפואר כביתו של מוסד האפיפיורות, שלזמן מה נטש את מושבו בוותיקן. מה שנשאר, הוא ארמון מפואר מוקף במבנים עתיקים, והתוצאה היא תחושה של פסיעה בימי הביניים. אבל אולי הלהיט התיירותי הגדול ביותר של פרובנס היא ארל, על בתיה הצבעוניים, סמטותיה הצרות, כיכרות האבן שלה וכמובן הקולוסאום והבית בו חי הצייר, וינסנט ואן גוך.

provance

באדיבות provance web

מי שמעוניין להאיץ את פעימות הלב, יכול לעזוב את יישובי הספר ולבקר במרכז האורבני שהוא מארסיי או במונטה קרלו המגלומנית, שתי ערים שמקפידות לייבא את כל סוגי היין הפרובנסיאליים למסעדותיהן המשובחות.בין העיירות והערים, שוכנות להן מסעדות דרכים מקסימות בבעלות משפחתית, המציעות תפריט צהריים שקשה לסרב לו, לצד תפריט שתייה, שצמד המילים 'שתייה קלה', אינן כלולות בלקסיקון שלו.