כושר לעשירים. מאמן אישי לחיטוב הגוף (צילום: campdarby)


יש פינוקים וסמלי סטטוס ששום אישה בעלת-אמצעים לא תוותר עליהם. לאחת זהו הג'יפ הנוצץ ולאחרת כלב ננסי מפונפן, זו תטפל בשיערה עם מסיכת קוויאר וההיא תרפד את כפות רגליה בנעליים של כריסטיאן לובוטין או מנולו בלאניק. אבל אם יש כיום סמל אחד של סטטוס שכל אחת שהפרוטה מצויה בכיסה אוחזת בו חזק, בזוגיות צמודה ומאושרת, הרי הוא מאמן הכושר האישי.


המאמן האישי כסמל סטטוס

"כולם חולמים להיראות צעירים ויפים, אבל אנשים עם כסף יעשו גם לא מעט כדי לממש את החלום הזה", אומר נועם שימלר, מאמן כושר פרטי, "המראה החיצוני של אישה מעיד על מעמדה - מהבגדים ועד לחיטובי הגוף - והדרך הנוחה והיעילה ביותר כיום להשיג גוף חטוב היא באמצעות מאמן אישי". לדבריו, עצם העובדה שאימון אישי הוא האלטרנטיבה היקרה יותר, "רק תורמת לתחושה שמדובר בשירות יוקרתי ומיוחד שאינו נגיש לכל אחת".

הלקוחה הטיפוסית של מאמן כושר אישי רואה חשיבות בהשקעה רבה בחיצוניות - ויכולה לממן זאת: מספר פעמים בשבוע, וחשבונו של המאמן הפרטי תופח באלפי שקלים לחודש. "בעוד שנשים ממוצעות רואות באימון האישי מותרות", אומר שימלר, "הנשים שאני מאמן מתייחסות אליו כהכרח". עד כדי כך, שאם לקוחה שלו מרבה לטוס לחו"ל, הוא יתאים לה את לוח האימונים - כולל באמצעות צ'אט בווידאו. "כשמשלבים מאמן פרטי עם אמצעים כלכליים", כך שימלר, "אפשר לעשות הכל".


להקשיב לנפש (צילום: photorack)

נפש בריאה בגוף בריא

יתרון נוסף שיש במאמן הפרטי הוא ההזדמנות להתנסות באימוני כושר מזווית שונה. "הטרנד התודעתי של רוחניות וקשר גוף-נפש הגיע גם לאימוני הספורט", אומרת רינת נתנאל, מאמנת פרטית לכושר ופילאטיס, "כולם מבינים היום שחייבים להיות קשובים יותר לגוף, ולא רוצים רק את האימונים של הכסאח אלא משהו שמתאים גם לנפש. הנפש משתנה כל יום, וכשנשים מחפשות אימון כושר אפקטיבי - אבל כזה שמשלב גם רוח - הן מגיעות אליי".


מאמן טוב - מאמן לחיים

ההיצע הנרחב של מאמנים אישיים מחייב בחירה מושכלת ודקדקנית, מאחר שמדובר בקשר אינטימי ובעל מחויבות עמוקה בין הצדדים. בעיני נתנאל, הקריטריון החשוב הוא כימיה: "זוהי מערכת יחסים ארוכת-טווח, ומעבר למקצועיות חשוב שיהיה חיבור". שימלר מוסיף  בהומור ש"אם הזמנת עוגה, תוודאי שקיבלת את הדובדבן", ומבהיר שלפני הכל על שני הצדדים להיפגש ולהגיע מראש להסכמות על תוכנית עבודה, בהתאם ליכולות ולזמינות שלהם. "בדרך כלל, כבר אחרי אימון ניסיון אפשר לראות אם יש התאמה", הוא אומר.
"העוגה והדובדבן". נועם שימלר (צילום: אלירן אביטל)


לתפור את האימון הנכון

להתאמה האישית, מתברר, יש משמעות עמוקה בכמה מישורים. "מתאמנת יכולה להיות פעם עייפה או במחזור, ובפעם אחרת בלי מצב רוח", מבהירה נתנאל, "כשלכל פעם יש להתאים אימון ספציפי – מבלי לוותר על השאיפה לתוצאות". מעבר לכך, לדבריה, "אימון קבוצתי לא נותן מענה ללקוחה כזו. וכמו שהיא תבקש מהמעצב שיתפור לה שמלה במיוחד, לפי טעמה האישי, כך היא גם מצפה ש'יתפרו' לה אימון".

ואולם, לצד ההיבט הספורטיבי, בכל הקשור למין הנשי קיימת גם הסוגייה הבריאותית. "נשים עוברות תהליכים פיזיולוגיים שונים מגברים", מדגישה נתנאל, "ואין להתעלם מהם באימוני הכושר. כך, למשל, יש חשיבות רבה לעבודה על רצפת האגן והשרירים העמוקים, אלה שתומכים בהריונות ובלידות, ולא מספיק להיראות נפלא: אישה צריכה גם להיות בריאה וחזקה באזורים הללו".

לא מספיק להיראות נפלא (צילום: Drew Hendricks)


בדיסקרטיות: מה שטוב לסלבס

נתנאל ושימלר מודעים לצורך של לקוחותיהם בדיסקרטיות, כמו-גם לרתיעה שלהם ממועדוני כושר המוניים וצפופים - גם האקסקלוסיביים יותר - בהם נדרש להמתין למכשירים שייתפנו ובינתיים לחלוק זיעה עם זרים. "מדובר באנשים שרוצים שהדברים יהיו בדרך שלהם", קובע שימלר, "ומי שהכסף יכול לפתור זאת עבורו, לא יעמוד בתור – מה-גם שהרבה יותר נעים להתאמן בפרטיות בבית, בסטודיו של המאמן או באוויר הפתוח".

שימלר, המאמן בשיטת ה-Boot Camp האמריקנית (אימון מאומץ בזמן קצר של כל שרירי הגוף), עובד בשנים האחרונות באופן פרטי עם ידוענים ולקוחות פרטיים מבוססים. לדבריו, זרז יעיל ביותר ללקוחות חדשים הוא הידיעה שאנשים מפורסמים אשר נראים מעולה עובדים עם מאמן פרטי. "הלקוחות שלי עושים אחד ועוד אחד, ומבינים שזו הדרך", הוא מסכם.