התזמורת הפילהרמונית הישראליתהתזמורת הפילהרמונית הישראלית

 

כ-100 איש מחברי מועדון פריים קלאב מימשו ביום רביעי האחרון את ההזדמנות לכרטיסי מתנה, והגיעו להיכל התרבות בתל אביב כדי לצפות בשלב ג' של גמר התחרות הבינלאומית ה־14 לפסנתר ע"ש ארתור רובינשטיין. התחרות, אשר Prime Club נמנה עם נותני החסות בה, העניקה לכל אורכה לא מעט שעות עונג – כמו-גם כמה הפתעות לרבים מבאי הקונצרטים, כולל באשר לזהותו של זוכה התחרות שחוגגת השנה 40 להיווסדה.

אנתוני ברישבסקיהראשון בפסנתר. אנתוני ברישבסקי

את הקונצרט ביום רביעי הגורלי, למחרתו הוכרזו הזוכים, פתח אנתוני ברישבסקי בן ה-25 מאוקראינה. ברישבסקי הפליא בנגינתו את הקונצ׳רטו מס' 2, המלנכולי אך תובעני, של פרוקופייב - והוכרז ביום חמישי כמנצח הגדול של התחרות וכמי שזכה בפרס הראשון בסכום 40 אלף דולר. השנה איפשרה התחרות למתמודדים לבחור בין פסנתר ה-Steinway האמריקאי-גרמני בו ניגנו כולם עד כה, לבין ה-Fazioli האיטלקי - וכך יצא, שכל שלושת המתמודדים בערב זה בחרו ב-Fazioli האיטלקי בעל הצלילים הייחודיים והרכים בהרבה מה-Steinway.

סטיבן ליןהפייבוריט שהוכתר שני, סטיבן לי

אחרי ברישבסקי עלה לבמה סטיבן לי, האמריקאי ממוצא טאיוואני, שבעיני רבים נחשב כפייבוריט ודאי לניצחון. כמו קודמו, ביצע גם לין את יצירתו של פרוקופייב – מה שלא הפריע לו לקטוף למחרת את המקום השני בתחרות, עם פרס בסך 20 אלף דולר. את הערב סיים לאונרדו קולאפליצ׳ה האיטלקי בן ה-18, אשר ניכר במאמציו להגיש את הקונצ׳רטו מס׳ 3 של רחמנינוב באופן המעמיק ביותר - אך בטקס הכרזת הזוכים הסתפק ב-3 פרסים משניים, אם כי חשובים, בסכום כולל של 14 אלף דולר: על הצטיינות בביצוע קונצ'רטו מהתקופה הקלאסית, על ביצוע יצירה של שופן ובשל היותו פסנתרן מצטיין בן פחות מ-22.

לאונרדו קולאפליצ׳השלוש פעמים מצטיין. לאונרדו קולאפליצ׳ה

את שלושת המתמודדים ליוותה במיומנות רבה התזמורת הפילהרמונית, בניצוחו האלגנטי של אשר פיש ולנגד עיניו הבוחנות של חבר השופטים - בראשותם של הפסנתרן והמנצח אריה ורדי ושני סגניו רמזי יאסה הפריזאי ממוצא מצרי, ויוכבד קפלינסקי הישראלית שמתגוררת בניו יורק. חבר השופטים עצמו כלל נציגים מאיטליה, פולין, ארה"ב, גיאורגיה ודרום קוריאה, כאשר את ישראל ייצגו הפסנתרן פרופ' עמנואל קרסובסקי והמוסיקאי יוני רכטר, אשר זכה לתשואות רבות בפתיחת הערב.

יוני רכטריוני רכטר, פעם ראשונה כשופט בתחרות

36 פסנתרנים בגילאי 18-32 השתתפו השנה בתחרות רובינשטיין, מתוך 156 שהגישו את מועמדותם. קונצרט הגמר ביום חמישי הוקרן, לראשונה בתולדות התחרות, בשידור ישיר ברחבת היכל התרבות לעיני קהל מאזינים רב. את שלב ג' של גמר התחרות זכו לראות מאה הראשונים מבין חברי Prime Club, אשר מיהרו להירשם בעקבות ההצעה לכרטיסי-מתנה שהופצה בניוזלטר האחרון אל כל חברי המועדון. להתראות באירועים הבאים!

יוסי נבון איילת רוזנברגבכניסה לקונצרט. יוסי נבון ואיילת רוזנברג (צילום: פריים קלאב)

שירה גראשירה גרא, מנחת התחרות

אשר פיש אשר פיש, מנצח התזמורת הפילהרמונית

 

* כל תמונות הכתבה: צילומי מסך מתוך סרטון התחרות.