טוחנים שוקולד? לא יכולים להפסיק לראות ריאליטי? לא מרגישים נחת עד שאתם מקבלים פידבקים חיוביים מהסביבה? המילה התמכרות נזרקת לחלל האוויר בנוגע לכל העדפה או הרגל מגונה, אבל עד שלא תמצאו את האובססיה הפרטית שלכם ברשימה הזו, נאלץ לאכזב אתכם – אתם לא מכורים. זה בסדר, אנחנו עדיין אוהבים אתכם.

התמכרות לשופינג

מרגישות שצברתן מספיק קילומטרז' קניוני בחנויות מותגי כיכר המדינה בשביל לענוד בגאווה את תג המכורות לשופינג? חשבו שוב. סדרות וסרטים אמריקנים הצליחו להעניק נופח ממזרי להתמכרות לקניות, אבל כל עוד לא נכנסתן לחובות ושקעתן במרה שחורה בעקבות חוסר היכולת שלכן לשלוט במחלה הזו, תאלצו לענוד במקום זאת את תג "אוהבות לקנות" ע"ש קרי ברדשו. עדיף, תאמינו לנו.


אני במראה. צילום: shutterstock

התמכרות לשיזוף

להתמכרות למיטות שיזוף יש אפילו שם – טאנורקסיה. זה מתחיל בגלל בעיות דימוי גוף שמבוססות על התפיסה ששזוף זה יפה וחיוור לא, אבל ככל שא/נשים מכניסות/ים את עצמם/ן למיטות האלה שוב ושוב, זה מקבל גם פן פיזיולוגי. קרני ה-UV מייצרות סוג של "היי" שדומה ל"היי" שמקבלים מפעילות גופנית מאומצת. זו אמנם התמכרות שנמצאת עדין בשלבי מחקר, אבל היא איננה מופרכת, אלא סתם מעניקה ללוקים בה עור פריך. נא לא להתבלבל בין השניים.

התמכרות לטלפונים חכמים

טוב נו, מי לא מכור לאייפון, אנרואיד או בלאקברי. קמים בבוקר וישר בודקים מיילים, מסתמסים ללא הרף, בזמן שמנהלים שיחה פנים אל פנים העיניים והאצבעות כבר מטיילות לאפליקציות של חדשות היום כדי לראות מה נשתנה הערב הזה. Been there, done that. אבל אז יום אחד פתאום מרגישים רטט של מסרון (סמס) גם כשהוא לא שם, או שומעים צלצול שלא קיים, ואו אז אתם יודעים שהפכתם רשמית לחולים במחלה החדשה של העשור – קראקברי (CrackBerry). את תנחומינו הכנים נשלח בקרוב דרך וואטסאפ, בדיוק אחרי שנעלה את התמונות שלנו לפייסבוק.


תן לאצבעות ללכת במקומך. צילום: shutterstock

התמכרות לקריאה

הספרות מתה? המילה הכתובה איבדה את כוחה? לא אם תשאלו את אלה שלא יכולים להניח ספר. ולא בגלל שהוא מותח במיוחד או שהגיעו לרגע השיא בעלילה. מדובר בחוסר יכולת פיזית להפסיק לקרוא. זה חלק מבריחה מהמציאות, אסקפציה, לעולם שכולו פנטזיה, אבל לעיתים זה מתחיל בנסיבות רפואיות משונות משהו – דלקת בחלקים הפנימיים של האוזן המטופלת בצורה לקויה, מה שעלול ליצור חוסר יכולת "להפסיק" ריכוז, מה שגורר לילות ללא שינה עם האור דלוק והספר ביד.

התמכרות לניתוחים פלסטיים

עברתן/ם ניתוח? שניים? שלושה אפילו? אין שום בעיה, כל עוד ישנה תחושה של שביעות רצון או השלמה כשיוצאים מהניתוח. זוהי איננה התמכרות. הסממנים שלה הם שהניתוח – כל ניתוח – הוא רק הליך אחד בשרשרת ארוכה ובלתי נגמרת בדרך למראה המושלם. יש אנשים שלוקחים את זה לכיוון ההזוי ומשנים את פניהם לפנים של חיה, ואף משלבים קעקועים או פירסינג, ויש מיליונריות כמו ג'וסלין וויילנסדטיין שהוציאה 4 מיליון דולרים עבור הזכות לשכב תחת הסכין מדי כמה שבועות. האשמים: בעיות פסיכולוגיות, אבל גם סביבה חברתית לוחצת ואלמנטיים ביולוגיים.


מי אמר שאין מושלם? צילום: shutterstock

התמכרות ללוויות

אוקיי, כאן מדובר בהתמכרות שעד לרגע זה תועדה רק פעם אחת – אצל לואיס סקוואריסי מברזיל. לואיס בן ה-42 נעצב מאוד עקב מותו של אביו ב-1983, אבל לקח את ההתמודדות עם האבל למקום משונה – מאז ועד היום הוא נכח בכל לוויה ולוויה שהתקיימה בעיירה בה הוא מתגורר, בטאטיס. בבטאטיס חיים כ-60 אלף איש, אבל אם אתם רוצים לדעת כמה מתים בה, תצטרכו לשאול אותו. כדי להתמיד בהתמכרות הזו שלו הוא אף התפטר מהעבודה, ולפי עדותו הוא לא מתחיל יום מבלי לעבור על כל אמצעי התקשורת כדי לשמוע מי מת, ובהמשך מתקשר לבתי החולים ולבתי הלוויות. בתי הלוויות לא רק התרגלו אליו, אלא אף בונים על כך שיגיע. "אנחנו לא רוצים שיילך לטיפול", אמר הבעלים של אחד מהם לתקשורת המקומית כשעלו דיווחים בעניין, "כולם כבר מצפים לראות אותו בכל לוויה". נו, שיחיה לפחות הוא עד 120.

התמכרות לרוק כבד

יש התמכרויות שפוגעות בפרנסה, כפי שגילה סקוואריסי מהסעיף לעיל, אבל יש כאלה שדווקא עוזרות לתנאי ההעסקה. אחד הטיעונים שבפי מכורים לסיגריות הוא שההרגל הזה מאפשר להם לקחת הפסקות במהלך יום העבודה מבלי שאף אחד יגלגל עיניים, אבל יש דרכים לעשות זאת שחוסכות את הפיח בריאות. למשל – התמכרות למוזיקת רוק כבד. כן, מה ששמעתם. וזאת כמובן בהנחה שאתם לא מכורים לרוק כבד ואתם עדיין שומעים משהו.
פורץ הדרך הוא גבר שבדי, שהוכר על ידי הממסד כלוקה בהתמכרות רשמית, ולכן מותר לו לשמוע את הלהקות האהובות עליו, בפול ווליום, במהלך עבודתו כשוטף כלים, והוא גם זכאי לחופשות כדי שיוכל ללכת להופעות.


God is a D.J? צילום: shutterstock